Pět koled postupně zazní 
ve velkých městech okresu 
i menších vsích od osmnácté hodiny. „Téměř pro každého příchozího jsme připravili zpěvník s texty koled," říkal ředitel základní školy v Dolních Věstonicích Zbyněk Háder.

Právě školní sbory dětí a dospělých se stanou hlavními tahouny zpívání, které se uskuteční v sousedních Horních Věstonicích před kostelem. „Každý rok bychom s tím chtěli být někde jinde. Loni jsme vystoupili v Dolních Věstonicích, letos v Horních a příští rok budeme zase ve Strachotíně nebo Pavlově. Po odzpívání pokračujeme vlastním koncertem doplněným o živý betlém," oznámil ředitel.

V Kostele nikoliv

Z měst se do již téměř tradiční akce pravidelně zapojují Mikulovští a Pohořeličtí. Vůbec poprvé se lidé při akci Česko zpívá koledy rozeznějí také v Břeclavi (u kina Koruna – pozn. red.) a Hustopečích (Dukelské náměstí), kde se s koledami představí také radní okresního města, respektive hustopečská starostka Hana Potměšilová. „O účasti jsem nepřemýšlela ani chvilku. Hned jsem to dala na sociální síť a vyzvala své bývalé studenty, aby si přišli zazpívat. Podle reakcí by měla být účast velká," pochvalovala si Potměšilová, jež před nástupem do čela radnice pracovala jako učitelka na gymnáziu.

Někde s připojením pomohla náhoda. Platí to například pro Morkůvky, kde připravovaná událost nadchla tamní starostku Brigitu Petrášovou. „Přibližně dvacet až třicet lidí by přijít mohlo. Ohlas to mělo u mladších i starších," poznamenala první žena obce v minulých dnech.

Ve Vrbici program spojili s akcí pro penzisty. Kromě zpívání koled se součástí večera stane rovněž folklorní vystoupení. „Původně jsem si myslel, že by nebylo špatné to udělat v kostele. Jenže tam by se v adventní době koledy zpívat neměly. Spojili jsme to proto se setkáním se seniory, před kterými vystoupí také náš dětský folklorní soubor. Uděláme si pěkný kulturní večer," nechal se slyšet starosta Vrbice Tomáš Bílek. Akce se zúčastní také Bořetičtí, Brumovičtí a Novosedelští.

Jen na Břeclavsku se bude zpívat na deseti místech, v kraji se počet blíží k padesátce. Kdo nestihne přijít v Morkůvkách nebo třeba Břeclavi, Hustopečích, Mikulově či Pohořelicích, může si naladit Český rozhlas Brno, který bude vysílat přímý přenos z brněnského náměstí Svobody. Tam se ke všem přidá například i lidový zpěvák Jožka Černý z Břeclavi.