Především špatná komunikace a tok informací mezi školou a rodiči dětí či neadekvátní reakce na podněty rodičů. To byly podle členky školské rady za rodiče Zuzany Mračnové hlavní důvody stížností směrem ke zřizovateli tvrdonické základní školy. „Neshody se ve škole objevily již dříve. Rodiče dětí na problémy různého typu upozorňovali opakovaně. Před dvěma lety se dokonce objevily i petice,“ sdělila Mračnová.

Zareagovala tak na článek, který vyšel v Deníku Rovnost minulý týden v pátek. Psalo se v něm o rezignaci ředitelky školy Pavlíny Brabcové a o odchodu několika učitelů klíčových předmětů.

Starosta obce Zdeněk Tesařík přitom tvrdí opak. „Nezachytili jsme žádné negativní zprávy ani ze závěrů posledního šetření inspekce, ani od školské rady. Jejími členy jsou i zástupci rodičů. Pokud se něco dělo, nebylo nic jednoduššího než informovat zřizovatele, tedy obec,“ nechal se slyšet.

Rodiče sepsali výzvu

Rozruch v obci vzbudila stížnost rodičů žáků z počátku července letošního roku. „Bylo to v návaznosti na odchod jednoho z učitelů. Jako důvod uvedl neshody ve škole. Za rodiče jsme proto sepsali výzvu k řešení situace. Adresovali jsme ji představitelům Tvrdonic jako zřizovateli školy. Napsali jsme v ní, že nám vadí častá fluktuace učitelů a špatná informovanost nejen v době koronaviru. Zároveň jsme i upozornili na podle nás špatné manažerské vedení školy,“ přetlumočila členka školské rady a matka jednoho z žáků.

Na vývoj situace zareagovali i pedagogové z prvního stupně. Jejich příspěvek Tvrdoničtí zveřejnili na oficiálních webových stránkách obce. „Ohrazujeme se proti tvrzení ve výzvě k řešení situace, a nesouhlasíme s ním. Obvinění proti paní ředitelce se dle nás nezakládají na pravdě. Někteří ve škole učíme již pětadvacet let a rovněž mnoho let pod vedením paní ředitelky. Všechny jsme s jejím vedením spokojeny a nevíme o žádném neudržitelném stavu ve škole,“ napsali v dopise pedagogičtí pracovníci z prvního stupně.

Podniky se musí připravit na omezování. ilustrační foto.
Nová omezení: Hrozba rušení akcí a ztráty v milionech, stěžují si Jihomoravané

Fakt, že se občas vyskytly neshody, však potvrdili. „I když se během školního roku občas vyskytly uměle vytvořené nepodstatné problémy, ty byly řešeny ihned,“ uvedli učitelé.

Na Deník Rovnost se se svým vyjádřením obrátili i odcházející učitelé prostřednictvím pedagožky Ivany Rampáčkové. Den před vydáním článku jej ale stáhli.

Neshody ve škole

- Ředitelka tvrdonické základní školy rezignovala k datu 31. července 2021. Výpověď podalo během pár měsíců i několik učitelů.

- Zatímco vedení obce tvrdí, že o neshodách v minulosti nevědělo, odcházející učitelé i stížnosti rodičů zřizovateli hovoří o opaku.