Petrů pokládá návrh za zbytečný. „Věřím, že jsme rádi za to, co máme, že se můžeme svobodně vyjadřovat. To jsme chtěli, ne? Současné zákony jsou dostatečné, není potřeba nic speciálního, co by chránilo jednoho člověka," uvedl Petrů.

Janulík pokládá počin desítek kolegů za nesmyslný. „Kdysi už to tady bylo. Přijde mi to padlé na hlavu. Každý má právo na svůj názor. Kolegové ať si myslí, co chtějí, pro mě je to závan starých časů. S tím nebudu nikdy souhlasit," řekl Janulík. Ten stejně jako Petrů vnímá možnost schválení poslaneckou sněmovnou za krajně nepravděpodobnou. „Podle mě je to naprosto vyloučené," dodal Janulík.

V názorech se ale liší i řada jejich spolustraníků, byť někteří si původní podporu rozmysleli a berou svá rozhodnutí zpět.

VÁŽENOST OPADLA

Setrvalou pozici naopak zastává bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček. „Václav Havel se dožadoval pěti miliónů odškodného za plakátek Václavka a Dášenka. Nyní se objevují žumpoidní sprostoty, výhrůžky. Přestupek urážky prezidenta republiky vyhrůžkou nebo hrubě zneuctívajícím projevem s trestem až šesti měsíců a při opakování rok platil od roku 1923," reagoval Grebeníček.

A doplnil: „Ochrana prezidenta ze zákona vypadla až roku 1998, ale Václavu Havlovi viditelně chyběla. Kdo útočí proti iniciativě řešení urážky prezidenta, ignoruje, že politická kultura je už neúnosná. Přijde-li někdo s přijatelnějším řešením, přivítám to."

Jeden ze zastánců zákona na slovní ochranu prezidenta, komunista Zdeněk Ondráček, pokládá zpřísnění za důležité kvůli – podle něj – vulgárním útokům části společnosti.

Sociální demokrat Petrů tvrdí, že negativním vzorem jsou často poslanci sami. „Mluva mezi námi se rapidně změnila. Před deseti lety panovala vzájemná váženost. Když se začaly používat různé nadávky a osočování, nemůžeme se divit, co se děje. Společnost nám to vrací. Jako politici bychom měli začít především u sebe. Někteří to s vulgaritami a nechutnostmi přehánějí," myslí si Petrů.

Ondráček a spol. nyní navrhují až roční pobyt ve vězení. Efekt má být především preventivní.