Majitel disko klubu v Borkovanech přichází kvůli častým policejním kontrolám kvůli podávání alkoholu neplnoletým o zákazníky. Jako první na Břeclavsku chce proto policisty „umlčet“ vstřícným krokem. Na zákaznících vyzkouší pásky dvou barev. Modrý s označením plus osmnáct pro plnoleté a bílý s přeškrtnutou osmnáctkou pro mladistvé.

„Při kontrolách diskoték a restaurací zjišťujeme mnoho osob pod osmnáct let, které požily alkohol. Tohle je jedno z řešení, které už úspěšně funguje na několika diskotékách v Jihomoravském kraji. Na Břeclavsku je to novinka,“ vysvětlila břeclavská policejní mluvčí Alice Čechová.

Je vždy na rozhodnutí majitele podniku, zda věkové rozlišovače přijme za své. Nikdo ho do toho nemůže nutit. „Doufáme v zájem dalších provozovatelů. Některé jsme už oslovili, ale odmítli. Mají strach, že kvůli tomu přijdou o kšeft a lidé by jim utíkali,“ uvedla Čechová.

Majitel borkovanského diskoklubu Crazy Luboš Grošek na druhé straně namítá, že lidé z jeho podniku prchají především z důvodu častých policejních kontrol, které se dějí z důvodu výskytu podnapilé mládeže pod osmnáct let.

„K rozhodnutí, které jsem udělal, mě nemusel nikdo přemlouvat. Nápad s páskami vítáme. Dostali jsme nabídku, že jestliže budeme poctivě tento systém využívat, upustí policisté od častějších kontrol. Je to velká nabídka. Když tady máte každý týden v pátek a sobotu kontrolu, tak za měsíc přijdete a najdete tam jednoho člověka, který si přišel poslechnout hudbu,“ popsal Grošek vážnost situace.

Cítí i křivdu, protože mladí třeba za večer obejdou více podniků. „Když jim u nás nenalijí, může se to stát v dalším podniku přes ulici. Byl jsem toho sám svědkem. To je pak těžké. Přijde kontrola, řekne: Oni nadýchali. Po těch děckách se ale neptají, kde ten alkohol měly,“ poukázal Grošek.

Proto chce vyzkoušet nabízenou novinku, byť dobře ví, že zaručit stoprocentní úspěch zkrátka nelze. „Mladiství jsou koumaví. Snažit se je za každou cenu něčím označit, je hrozně těžké. Každý má svou identitu, a když ho takto něčím přinutíte, může to dopadnout dvěma způsoby. Buď ho přijmou, budou se podle toho chovat, nebo pásek dostanou, venku ho strhnou a budou si dělat podle svého,“ je přesvědčen.

Grošek podotýká, že jeho disko klub nevybírá vstupné, takže nehrozí scénář, který se nabízí. Nedojde totiž na kontrolování občanských průkazů hned u vchodu. „Jakmile si děcka posedají do boxu a začnou se bavit, tak je zábavnou formou – například přes dýdžeje – budeme snažit navést na to, aby si pásky připnuly na ruce,“ nastínil majitel diskotéky.

U baru si při jeho slovech zrovna objednávali dva zjevně neplnoletí mladíci. „Vůbec nepiju alkohol. Zkoušel jsem pivo a je to hnusné,“ svěřil se třináctiletý Tadeáš Žák z Borkovan. Jeho šestnáctiletý kamarád Tomáš Vedral mu přizvukoval, že si taky s alkoholem nerozumí. Oba pili kofolu a s nasazením bílé pásky pro mladistvé neměli nejmenší problém.