Nejvyšší počet mandátů získalo s 29 procenty Sdružení nestraníků. V zastupitelstvu obsadí sedm míst z jednadvaceti. „Člověk tak podvědomě něco tušil, ale cítím úlevu," přiznala po sečtení hlasů jednička nestraníků Hana Potměšilová.

Po třech židlích si rozdělí ODS (14,6 %), Zdravé Hustopeče (12,9 %) a také ANO 2011 s 11,6 procenty. Dva mandáty obdrželi Nezávislí (7,8 %). Po jednom usednou na židle zastupitelů zástupci KDU-ČSL (7 %), KSČM (6,7 %) a ČSSD (6,3 %).

Nový starosta

Největší adeptkou na starostku je jednička nestraníků Hana Potměšilová. Výsledky voleb se dozvěděla od přátel po telefonu. „Neseděla jsem celý den u počítače, to bych ani nemohla. Věnovala jsem se jiným činnostem doma, o průběžných výsledcích mě informovali jiní," popsala Potměšilová. Získala 1114 hlasů. Za ní se seřadili Zbyněk Háder a Ivana Brabcová.

Potměšilová přiznala, že na pozici starostky byla podvědomě už trochu připravená. „Uvědomila jsem si, že jsem v zastupitelstvu relativně dlouho. Za těch posledních osm let se už dvakrát uvažovalo, jestli nepůjdu na lídra. Tenkrát jsem ale ještě měla pocit, že jsem do toho nedospěla. Bylo to i tím, že jsem se cítila dobře na škole, kde učím. Teď to bylo jiné. Hlavně mě i rodina hodně podporovala a dodala mi odvahu a sílu," uvedla jednička nestraníků.

Ve volebním štábu se nejčastěji skloňovalo slovo „místostarosta". Padala různá jména. Jasno zatím není. „ Nyní začneme řešit, jak postupovat dál. Oslovíme další strany. Sejdeme se s nimi v pondělí, vyslechneme si, jestli a jaké mají požadavky," přiblížila další postup Potměšilová.

O něco méně veselejší nálada panovala ve volebním štábu ANO. „Bude líp," zadoufala nasazená čtverka Stanislav Ivičič, který získal mandát. A spolu s ním Richard Homola a lídr Kamil Konečný, jenž neskrýval mírné rozpaky. „Určitě jsme čekali něco lepšího. Co se týká mandátů, tak jsme v podstatě na druhém místě s ostatními třemi stranami, takže to není zase tak špatné. V pondělí se sejdeme a budeme jednat, jak dál," uvedl Konečný.

A pokračoval. „Do kampaně jsme dali sto procent, takže nemáme výčitky, že bychom něco ošidili. Voliči rozhodli a my to plně respektujeme," uznal Konečný.

ODS, která dosud s koaličními partnery na hustopečské radnici vládla, skončila na druhém místě. Lídr Libor Sadílek přesto neskrýval rozladění. „Odráží to nynější postoj lidí nejen v republice, ale i v Hustopečích," uvedl Sadílek v narážce na pokles oblíbenosti občanských demokratů. Zda se aktivně zapojí do povolebních vyjednávání, končící místostarosta zatím neví.

Voleb se v Hustopečích zúčastnilo 52,7 procenta voličů. Z devíti kandidujících subjektů nezískalo mandát pouze Sdružení nezávislých kandidátů s 4,31 procenty.