Nadšení ornitologů a rozhořčení rybářů. Vody kolem rybník Nesyt, zdá se, zůstanou ještě dlouho nehybné. Zatímco ochránci přírody skáčou radostí nad rekordními počty bahňáků na letněném rybníku, rybáři mluví o narušení celé soustavy lednickohlohoveckých rybníků.

„Počty ptáků se následkem letnění významně zvýšily. U tří druhů byl při jarním tahu zjištěný vůbec nejvyšší počet, jaký kdy byl v Česku zaznamenán,“ argumentoval ornitolog Petr Macháček na včerejší tiskové konferenci na břehu Nesytu. Novináře si ale pozvali také odpůrci letnění na obecní úřad do Hlohovce.

„Chceme, aby zazněly názory obou stran,“ odůvodnila svolání konference starostka Hlohovce Jana Vlková. Spolu se starostou Sedlece Vladimírem Švajdou vyjádřila obavy z poklesu vody ve studních. Rybníkáři označili letnění za experiment, který natropí milionové škody a poškodí krajinu Lednicko–valtického areálu.

„Takzvaný plán péče vše podřizuje ptákům. Dno ale obývají i další organismy a ty jsou odsouzeny k záhubě,“ tvrdil výrobní náměstěk Rybníkářství Pohořelice, které Nesyt obhospodařuje. Vlastníkem rybníka je ale stát a o Národní přírodní rezervaci Lednické rybníky se stará Správa Chráněné krajinné
oblasti Pálava. Podle ochranářů jsou ptáci v této oblasti prioritou. „Na prvním místě jsou tu ptačí druhy, až pak vše ostatní. V Česku tyto druhy nemají náhradní stanoviště,“ uvedl ochranář Přemysl Heralt.

Svůj názor můžete vyjádřit v naší anketě