„Akce se i letos tak, jako po několikáté, odehraje ve starém lomu v přírodní rezervaci Turold na okraji Mikulova, a to od sedmi hodin večer. Nejprve se chceme věnovat nejmladším návštěvníkům," uvedla vedoucí Centra ekologické výchovy Pálava Eva Řezáčová.

Dodala, že hodinový program pro děti, který začne od sedmé večer, připravilo občanské sdružení 7 dní. V osm večer vystřídá dětskou dílničku odborník Josef Chytil s ukázkami prvních odchycených exemplářů.

Prostřednictvím odborných přednášek a ukázek chtějí pořadatelé seznámit laiky s poznatky o životě a ochraně těchto zajímavých tvorů. Upozorňují na těsné sousedství jejich obydlí a těch lidských. Na to, jak lidé mohou i nechtěně negativně ovlivnit netopýří život. Návštěvníci budou mít možnost získat reklamní materiály nebo se i zvířete dotknout.

Noci s netopýry neprobíhají jen na území našeho státu nebo kontinentu. „Svátek netopýrů překročil hranice Evropy a již druhým rokem se slaví i v exotických lokalitách, jakými je Egypt, Korea či Jižní Amerika," uzavřela Řezáčová.

ADÉLA JELÍNKOVÁ