Pili ho už naši pradědové. Neuburské se ve vinicích na Břeclavsku pěstuje od roku 1915. V poslední době ho však rapidně ubývá. Jen za poslední čtyři roky zmizelo z registrovaných vinic osmdesát hektarů Neuburského, což znamená pokles výměry téměř o pětinu. Odrůdu prý ničí porucha v růstu révy.

„Není to žádná nafouknutá bublina, metlovitost je reálný problém, se kterým si nevíme rady. Vím, o čem mluvím, sám jsem ji měl doma ve vinohradě. Nakonec jsem musel Neuburské vyklučit ven,“ svěřil se tajemník Svazu vinařů České republiky Martin Půček.

Metlovitost je vada, se kterou bojují i vinaři v sousedním Rakousku. Způsobuje kratší články stonků. Na révě krní hlavní růstová osa a keř nakonec odchází.

„Nikdo pořádně neví, čím to je. Vinohradníkům obvykle nezbývá nic jiného, než postiženou vinici bez milosti zlikvidovat. Většinou ji pak nahrazují nějakou jinou, odolnější nebo komerčně úspěšnější odrůdou. Nových výsadeb Neuburského je velmi málo, byť existují i nadšenci, kteří se snaží tradiční odrůdu zachránit,“ ví Půček.

Mezi ty, kteří nedají na Neuburské dopustit, patří například boleradické Vinařství Koráb. Loni dokonce zorganizovalo odbornou konferenci věnovanou právě této odrůdě.

„Část odborníků se přiklání ke genetické poruše, tvrdí, že odrůda je přešlechtěná. Jiní ovšem mají za to, že problémy jsou dány zejména polohou. Zatímco někde totiž mají s metlovitostí Neuburského obrovské problémy, například v Boleradicích a okolí nejsou prakticky žádné. Je otázka, čím to je,“ krčil rameny spolumajitel vinařství Petr Koráb.

„Já mám Neuburské vysazené taky a nikdy jsem tento problém neměl. Když jsem se ale byl podívat na novou výsadbu třeba ve Tvrdonicích, trpěly tím snad všechny keře,“ všiml si také Radek Sotolář z ústavu vinohradnictví a vinařství Mendelovy univerzity.

Tento odborník teorii o genetické poruše Neuburského nevěří. „Metlovitost jsem viděl i na Frankovce nebo na Svatovavřineckém, neházel bych to jenom na tuto odrůdu. Na vině je podle mě špatný zdravotní stav révy. Je to o dobrém materiálu při množení, bohužel se nyní nemnoží tak, jak by se mělo. Mnozí upřednostňují levnější sazenice ze zahraničí. Kdyby se sadil jen kvalitní, bezvirózní materiál, problém musí mít minimální,“ tvrdí Sotolář.

Lepší časy věští Neuburskému rovněž Koráb. „Tato odrůda sice nikdy nebude tak masová, jako zejména aromatičtější bílá vína, ale z Moravy, myslím si, určitě nevymizí. Je velmi zajímavá a její velkou výhodou je, že i při průměrném počasí je schopná dát nádherná vína,“ připomněl zástupce boleradického vinařství, pro které je Neuburské dokonce jednou z vlajkových lodí. Víno z asi půlhektarové plochy osázené touto odrůdou mají totiž obvykle první prodané.

Výměra Neuburského v České republice
2005 - 424,9 ha
2006 - 405,8 ha
2007 - 371,2 ha
2008 - 360,7 ha
2009 - 345,8 ha