„Počet volných pracovních míst stoupl na zhruba pět set. V únoru jich bylo zhruba o sto třicet méně,“ sdělil ředitel břeclavského úřadu práce Lubomír Marko s tím, že částečně se na tom podepsaly nastupující sezónní práce. „Jelikož se vyčasilo, některé podniky nabírají. Do březnových čísel se ještě nepromítly veřejně prospěšné práce, které začínají od dubna,“ vysvětlil Marko.

Podle něj na Břeclavsku platí, že zhruba polovina lidí, které úřad práce eviduje, tvoří noví uchazeči, druhá polovička odchází za prací. „Doufám, že se to obrátí a bude stoupat počet těch, kteří odcházejí z evidence a utlumí se příliv nových,“ poznamenal Marko.

Břeclavský úřad práce zatím nezaznamenal, že by se chystalo zvýšení tempa hromadného propouštění, nicméně některé firmy o něm vzhledem k pokračující krizi stále uvažují. Tomu má předejít projekt „Vzdělávejte se“, který úřady práce pro některé firmy organizují. „Snažíme se, aby se zaměstnanci v těchto společnostech udrželi. Jedná se o krátkodobější formu vzdělávání,“ uvedl ředitel.

Hranice desetiprocentní míry nezaměstnanosti se ovšem blíží. Prognózy ze začátku roku naznačují, že se Břeclavsku její dosažení zřejmě nevyhne. Není to ovšem zase tak dlouho, kdy stejná čísla hrozila okresu naposledy.

Téměř desetiprocentní nezaměstnanost byla na Břeclavsku naposledy před třemi lety. O rok dříve dokonce dosahovala jedenácti a půl procent. Strmé snižování hluboko pod deset procent nastalo v roce 2007. Přibyla nová pracovní místa, což vedlo ke snížení počtu uchazečů.

Nezaměstnanost za březen 2009:

Břeclavsko - 9,43%
Hustopečsko - 10,02%
Mikulovsko - 11,59%

Celkem - 9,49%