„Čísla nejspíš v současné době změní absolventi, kteří si nechali poslední prázdniny a teprve nyní se budou hlásit na úřad práce. Většinou přicházejí v září, někdy i v říjnu," sdělil ředitel břeclavského Úřadu práce Lubomír Marko. Podle jeho slov k tomuto nárůstu dochází každoročně. Tudíž se dá předpokládat i toto září.

Říjnový konec letních prací způsobí spíš pozvolné zvýšení nezaměstnanosti. „Nezaměstnanost způsobená ukončováním sezónních prací se začne projevovat spíše až koncem října, kdy začne pozvolný nárůst nezaměstnanosti. Ten bude pokračovat v listopadu a vrcholit v prosinci.," uvedl Marko.

Podle něj by se tyto změny mohly projevit až dvěma procenty navíc v celkové statistice nezaměstnanosti na Břeclavsku. Co se týče počtu pracujících lidí v celém okrese Břeclav, vede Hustopečsko.

„Konkrétně Břeclav a nejbližší okolí je s čísly někde uprostřed. Nejvyšší počet lidí bez práce má Mikulovsko. Nejlepší pozicí pro získání práce disponuje Hustopečsko, které se nachází v oblasti s dobrou sjízdností na dálnici. Nezaměstnanost na Hustopečsku je proto v okrese nejnižší," prozradil Marko. Konkrétní čísla odhalí až statistiky, které lidé z Úřadu práce teprve zpracovávají.

ADÉLA JELÍNKOVÁ