Starosta Ladné Zdeněk Juračka je lídrem uskupení Nezávislí, které chce prorazit v krajských volbách. Z druhého místa na kandidátce mu sekunduje místostarostka Břeclavi Dagmar Adámková.

„Chceme dělat práci pro lidi. Pokud obce spolupracují, nese to efekt. Chceme kraji ještě více přiblížit obce na Břeclavsku,“ vysvětlil Juračka.

Postupně se formující uskupení Nezávislých podle něj nežije s tím, že musí za každou cenu uspět. Spíše chce nabídnout novou možnost, navázat přes zkušené zástupce obcí užší vazby s krajem. „To s sebou nese i větší informovanost lidí,“ poukázal ladenský starosta, podle jehož slov Nezávislí zahájí v nejbližších týdnech svou předvolební kampaň.

Na kandidátce je zatím kromě Juračky a Adámkové několik dalších představitelů obcí na Břeclavsku. Pro spojení sil těch, kteří v komunálních volbách kandidovali na nezávislých kandidátkách, se rozhodla například starostka Moravské Nové Vsi Jana Krutáková, starosta Lanžhota František Hrnčíř, starostka Týnce Hana Zoubková, starostka Jevišovky Michal Vago, starostka Velkých Bílovic Marie Vlková či prezident Svobodné spolkové republiky Kraví hora Václav Petrásek.

„Považuji takové spojení nezávislých starostů za vhodné. Může to přinést ještě těsnější kontakt s krajem. Ráda bych, kdyby se naši zástupci dostali alespoň do některého krajského výboru,“ řekla starostka Týnce Hana Zoubková, jejíž jméno je spojeno s nezávislou kandidátkou už osmnáct let. „Proč Nezávislí? Zodpovídám se všem lidem a ne žádné politické straně,“ vysvětlila.

Pro někoho je překvapením, že na nabídku Nezávislých kývla břeclavská místostarostka Dagmar Adámková. Jak vysvětluje, po zániku jejího členství u občanských demokratů, s nimiž se dostala na břeclavskou radnici, je nějakou dobu také Nezávislá. Nepřipouští si, že by se na ní kvůli tomu dívali kolegové přes prsty. „Na takové rozhodnutí má každý právo,“ uvedla.

„Jsem rád, že za nás paní Adámková kandiduje. Je to pracovitý člověk. V minulosti jsme spolu neměli žádné spory. Pokud byly problémy, řešily se,“ řekl Juračka.

Po kandidatuře Adámkové vznikla zajímavá situace. Když totiž docházelo k osamostatnění Ladné, měl její současný starosta Juračka velké neshody s břeclavským vedením. Na veřejných jednáních zastupitelů docházelo i k osobním výpadům, především mezi Juračkou a břeclavským starostou Dymo Piškulou. Břeclav stále vymáhá údajný dluh, který má podle radniční koalice Ladná městu zaplatit.

Břeclavský starosta nechtěl nejdřív rozhodnutí Adámkové komentovat. Po chvíli přeci jen odpověděl. „Samozřejmě jí nemůžu nic nakazovat. Nevadí mi to,“ poznamenal Piškula. Přiznal zároveň, že má na některé věci jiné názory než Juračka. „Ladná ještě ani nezaplatila několik set tisíc korun za žáky, kteří jezdili do břeclavské školy,“ neodpustil si Piškula poznámku.