Přes dvě stě dvacet tisíc korun. Za tolik se podařilo ve čtvrtek vydražit vína, sošku, ale i další předměty na aukci, kterou pořádalo občanské sdružení Biliculum z Mikulova. Další dražba se koná v sobotu v Hustopečích a v pondělí pořádá nadace z Moravské Nové Vsi jednu také v Praze.

„Dražili jsme čtyřicet předmětů. Byly mezi nimi archivní vína, soška svatého Urbana a také výrobky od dětí, které navštěvují náš stacionář. Zájem o aukci byl velký, dokonce jsme museli do sálu přinést další židle, aby se tam všichni vešli,“ zářila spokojeností Hana Malásková z Bilicula, které se stará o postižené děti z Břeclavska.

Velký zájem byl podle ní i proto, že sdružení aukci každoročně zpestřuje také nejrůznějšími vystoupeními. Letos se představila například cimbálová muzika Kasanica a především samy děti.

„Návštěvníkům akce jsme ukázali rovněž film, který představuje naši práci. Takže lidé mají zpětnou vazbu. I to je naláká do dalších ročníků a třeba s sebou vezmou i své známé,“ míní Malásková. Jak dodala, vybrané peníze použijí na doplacení auta, kterým svážejí své klienty.

Na nová okna a fasádu do Domova Betlém v Kloboukách, který letos slaví dvacetileté výročí otevření, se pokusí získat peníze Středisko Betlém. Aukce vín, uměleckých předmětů a výrobků od obyvatel všech tří domovů pro handicapované, jež pod středisko spadají, se koná v Hustopečích v sobotu dvacátého listopadu.

„Vždycky se rádi necháme překvapit, kolik se nám podaří získat peněz. Loni jsme například měli pocit, že přijde málo lidí a nakonec byl čistý zisk téměř šest set tisíc korun. Raději se ale držíme zkrátka,“ usmíval se ředitel Střediska Betlém Petr Hejl, kterého by potěšilo, kdyby se i letos podařila vybrat podobná částka. Aukce začíná v šest hodin v podvečer v hotelu Centro.

Jihomoravská komunitní nadace zase pořádá ve spolupráci s Nadací VIA v pondělí aukci vín. Na ní si mohou lidé vydražit i jednu z nejstarších lahví, kterou věnuje velkopavlovický vinař Radomil Baloun.

„Před čtrnácti lety jsem přemýšlel, jaký dárek k narozeninám dám svému otci a Václavu Havlovi. Oba tehdy slavili šedesátiny a mě napadlo, že jim věnuji šedesát let staré víno,“ objasňuje Baloun s tím, že otec ho nabádal, aby si to jeho víno raději ponechal. A teď jej věnoval nadaci z Moravské Nové Vsi.

Peníze z dražby se vrátí zpět na jih Moravy. A to do projektů, které Jihomoravská komunitní nadace podporuje.