Tentokrát vás upozorním na doznívající výstavu fotografií, která již dva měsíce zdobí břeclavskou synagogu. Novinář a fotograf Milan Vojtek tam na téměř padesáti snímcích dává nahlédnout do světa kolejí a po nich se prohánějících strojů. Okouzlující fotografie železnice zastihnete v odsvěceném obřadním prostoru pouze do této neděle. Poté se odstěhují do Přerova.

Podle vlastních slov má Milan Vojtek silný a láskyplný vztah k železnici od útlého dětství. Svou fascinaci převádí do fotografií už od šesté třídy základní školy. Po absolvování studia tak měl ve výběru povolání jasno. Kvůli oční vadě však profesi strojvůdce nemohl vykonávat. Zůstal tedy alespoň u focení.

První samostatnou výstavu Vojtekovi uspořádalo Městské muzeum a galerie Břeclav ve spojitosti s výročím sto deseti let od zahájení provozu na železniční trati mezi Břeclaví a Lednicí. Stanice zdobená cihlami z poštorenské keramičky se tak objevuje i ve výběru fotografií. Těch má Vojtek kolem sedmdesáti tisíc, vybrat padesát nejvhodnějších tak zabralo deset měsíců nelehkého rozhodování.

Kromě fotek historických exponátů z první poloviny minulého století, které stíhá s fotoaparátem nejraději, můžete v synagoze narazit také na lokomotivy s rudou hvězdou či moderní rychlovlaky Pendolino italské výroby. Před Vojtekovým objektivem však převažují stroje československé. A to od motoráčků až po rychlíky. Považuje je totiž za nejatraktivnější na světě.

Vedle vděčného tématu výstava zaujme také pro svou fotografickou kvalitu a realističnost. Jak autor sám řekl, nebaví jej zpětně upravovat pořízené snímky v počítači a odmazávat sloup či auto, které by jiní fotografové považovali za problém v kompozici. Hlavní je pro něj zachycení jedinečného a autentického momentu, na který musí být připraven. Na fotografický lov jezdí po celé České a Slovenské republice, nově také do sousedního Rakouska.

Vojtekův výběr zahrnuje jak dokumentaristické fotografie železnice, tak ty s estetizujícím přesahem, u nichž zaujme pozoruhodná barevnost či krásné přírodní scenérie s hrady a zámky. Působivé jsou rovněž akční záběry s hořícími objekty či momentky z historických jíz­d.

Při pozorování vlaků na mostě přes Dyji, kterému se v Břeclavi neřekne jinak než „Vídeňák“, mě většinou po chvilce přepadá závist vůči strojvůdcům. Představuji si totiž výhled do kraje, lesa či města zpoza vyvýšeného čelního skla lokomotivy. I proto Vojtekovu výstavu ještě před jejím ukončením navštívím. Podobně romantickou atmosféru totiž nesou i jeho fotky.

PETR VLASÁK
Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy