Vedení města o tom informovalo v pondělí.

Další využití historicky cenné budovy v centru Mikulova bylo jedním z předvolebních témat. Zájemci se mohou ozvat ještě v úterý. Poté radní a zastupitelé rozhodnou, co dále. „Musíme se k celé záležitosti vyjádřit a zaujmout jednoznačné stanovisko, co s nemovitostí dál. Jedním z řešení je revokace stávajícího rozhodnutí, že má být v budově městská tržnice. Tím se pak otevře prostor pro její další využití," uvedl starosta Rostislav Koštial (ODS).

Podle něj by se budova mohla změnit v zázemí uměleckých děl. Město má rozsáhlou sbírku soudobého umění, která vznikla za dvacetileté historie Mikulovského výtvarného sympozia „dílna". Nyní jsou díla milionové hodnoty v depozitu na zámku. „Stálá expozice soudobého umění a depozity by se tam rozhodně hodily, a město by tak získalo další turistický cíl," sdělil Koštial.

Že se má z budovy stát farmářská tržnice, zastupitelstvo rozhodlo loni na podzim. Nápad prosazovala zejména jeho tehdejší členka Ilona Žišková Vágnerová (ČSSD) společně s mikulovským podnikatelem Ladislavem Kolmačkou ze společnosti Frigoprima. Původně šlo o protinávrh k vizi zřídit v budově muzeum totality.

Zastupitelé nakonec dali přednost tržnici. Přesvědčila je petice se stovkami podpisů a soudně nařízené referendum konané současně s komunálními volbami. To se uskutečnilo i přesto, že představitelé města tržnici schválili. Iniciátoři referenda ale trvali na svém kvůli zamezení možnosti, že by zastupitelé vzali rozhodnutí zpět. Ve výsledku bylo hlasování neplatné, přišel k němu příliš nízký počet lidí.