Kamarádi a známí mu říkají důvěrně Perník. Jednapadesátiletý Petr Pernický z Valašského Meziříčí čekal deset let, než se s dvoukolovým miláčkem vydá na Motonálet do Nikolčic. Kousek od obce rozbily v pátek večer tábor tisíce nadšenců motorek. Houfy jich jako Perník přijížděly na vlastních strojích, další mašiny jen zvědavě okukovali.

Teď, v sobotu dopoledne, začíná druhý den sedmnáctého ročníku vyhledávaného srazu. Důvodu, proč si užít víkend právě tady, je několik.

Přehlídka stovek „nadupaných" motorek.Kapely, které by nerozpálily snad jen hluchého.Zábavné soutěže a výhry za desítky tisíc korun.Podtrženo: tahle motopárty má švih. „Vždycky jsem sem chtěl přijet, ale nikdy mi to časově nevyšlo. Na motorce sedím od patnácti let, ovšem volil jsem vždy akce menšího typu, kdy bylo třeba jen padesát lidí. Všichni se znají a je to spíše rodinná záležitost. Tady jsou vztahy trochu chladnější. Musím přesto organizátory pochválit, vše klape, jak má," vypráví Pernický.

V takzvaném custom stanu, kudy prochází zvídaví návštěvníci, stojí motorky ve dvou řadách. Bezpochyby jde o ukázku toho nejlepšího, co lze na Motonáletu vidět. „Lidi dostali prostor k tomu, aby řekli, co na srazu chtějí. Hodně se začaly používat věci jako internet a sociální sítě. Zjistili jsme, co návštěvníci chtějí v Nikolčicích mít. Od kapel až po soutěže," říká jeden z organizátorů akce Ondřej Hrůza.

Zavádění novinek a lákavých cen je podle něj klíčové. „Lidi nemají tolik peněz, proto všude návštěvnost klesá. Navíc dřívější skupiny motorkářů už mají rodiny a volí jiné typy výletů," pokračuje Hrůza.

Jak je vlastně možné uhlídat dav se silnými stroji, aby se akce nezvrtla v předvádění se pod vlivem alkoholu? „V žádném případě by to nešlo bez profesionální security. Maximálně se snažíme, aby se nikomu nic nestalo. Navíc lidi si to tady vyřeší i mezi sebou. Například. Večer je to s takzvaným túrováním jako se psy na vesnici. Jeden začne, další se přidají. V pátek nebylo zapotřebí to vůbec řešit, protože to zvládli lidi, kteří chtěli jít spát," pochvaluje si Hrůza.

Pozornost vzbuzují dopravní policisté, již přijeli na pozvání organizátorů. S motorkáři v přátelské atmosféře čile debatují. „Jsme za to rádi, protože to nebývalo zvykem. Můžeme si vyměnit informace a říct jim, aby jezdili opatrně, že na ně doma čeká rodina. Oni to vědí, ale je třeba o tom mluvit. Letos už na silnici zemřeli tři z nich," tvrdí policistka Petra Hrazdírová.