V současné době vězeňská služba přiváží do firmy deset trestanců. „Jsou to lidé jako každý jiný. Jsou manuálně zruční a vděční za kontakt s vnějším světem. Je pro ně lepší pracovat u nás, než se nudit mezi čtyřmi stěnami své cely. Kdyby něco provedli, sami by se 
o možnost podívat se za zdi věznice připravili. To jim za to nestojí," uvedla trenérka školicího centra Gumotexu Ivana Petrjanošová ve firemním zpravodaji.

Z věznic v centru Břeclavi a městské části Poštorná pracuje celkem 94 odsouzených mužů, „Ve vnitřní režii věznice je v současné době zaměstnáno dvaašedesát odsouzených, u cizích subjektů jich pracuje dvaatřicet," sdělila mluvčí věznice Iva Bednářová. A poslední údaj: zaměstnanost lidí odpykávajících si trest ve věznici Břeclav byla v červnu celkem 69,47 procenta.

ŠANCE NA NOVOU PRÁCI

Gumotex není jediným místem, kde odsouzení pracují nebo pracovali. Počátkem měsíce pomáhali například v břeclavské knihovně, v níž bylo potřeba vyklízet jednotlivé místnosti. Knihovna mimo jiné dostává nové rozvody elektřiny.

Podle Bednářové musí vězni před nástupem do zaměstnání splnit několik požadavků. O co jde, ale neupřesnila.

Na odsouzené má režim – běžný pro většinu obyvatel – příznivý vliv. „Především si osvojují někdy zcela chybějící pracovní návyky, rozvíjí pracovní schopnosti a získávají nové pracovní zkušenosti, které mohou posléze uplatnit při hledání zaměstnání po jejich propuštění na svobodu," doplnila mluvčí.

Nezanedbatelné je i to, že vydělanými penězi podstatná část vězňů splácí dluhy z civilního života. Navíc když se osvědčí, mohou si někteří zajistit práci i po návratu z poza mříží. Třeba právě v Gumotexu.

Nezaměstnanost na Břeclavsku klesla pod pět procent. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků ale trápí velké podniky dlouhodobě. Některé „loví" na Slovensku, jiné lepí mezery ve stavech podobně jako Gumotex. „Zaměstnávání vězňů není až tak běžné, řada firem nemůže podmínky věznice splnit. Při chybějící pracovní síle však může jít o výhodnou pomoc," zmínil ředitel břeclavské pobočky Úřadu práce Lubomír Marko.