„Snahou města je získat co nejvíce podpisů k podpoře této významné aktivity, a to nejen kvůli historii židovské minority v Mikulově, ale zejména kvůli morální hodnotě činů Nicholase Wintona," uvedl mikulovský starosta Rostislav Koštial.

Všechny vyplněné archy překontrolují a poté zašlou poštou na adresu petičního výboru. Město se tak připojilo k výzvě studentů z pražského gymnázia Open Gate, kteří chtějí, aby byl Winton za záchranu stovek židovských dětí z Československa nominován na Nobelovu cenu míru. Sepsali proto petici, kterou předají Nobelovu výboru.

Cílem iniciativy je přispět nejen k ocenění Nicholase Wintona, ale též posílit povědomí o příběhu tohoto statečného muže, právem nazývaného britským Oskarem Schindlerem.

Nicholas Winton v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z území okupovaného nacistickým Německem, zejména z bývalého Československa. Svépomocí a navzdory neochotě státního aparátu své vlastní země zorganizoval vlakové transporty dětí do Velké Británie, kde pro ně nalezl nové domovy.