„Tato noc bude svátkem kostelů. Připravujeme pestrý program, nejenom prohlídku kostela. Děti si mohou od sedmnácti hodin před kostelem zahrát hry o odměny. Máme pro ně i překvapení," láká kněz ve Velkých Pavlovicích Marek Kardaczynski.

V dalších farnostech tradičně pořádají veřejné prohlídky kostelů i s jejich věžemi. Během noci vystoupí divadelníci, chrámové sbory a folkové skupiny.

V Hustopečích vsadili i na venkovní představení. „Noc kostelů jsme chtěli udělat zajímavější pro místní lidi, kteří už kostel znají. Proto letos uvedeme muzikál s názvem Tarsan, který zábavnou formou mapuje život apoštola Pavla z Tarsu," uvedl hustopečský kněz Pavel Kafka.

Otevřené kostely
Bavory, Břeclav (Bílý kostel a evangelický), Dolní Dunajovice, Drnholec, Hustopeče (kostel na náměstí i modlitebna), Klobouky u Brna, Krumvíř, Lanžhot, Mikulov (oba kostely a kaple na Svatém kopečku), Novosedly, Nový Přerov, Pavlov, Uherčice, Valtice (oba kostely), Velké Pavlovice, Zaječí

Herci ze souboru Spojené farnosti z Brněnska ho odehrají pod širým nebem na prostranství, kde stával starý kostel. „Jeho půdorys označíme svíčkami. Upozorníme na jeho původní umístění. Navíc, vystoupení vyzní na otevřené scéně lépe," myslí si Kafka.

Zároveň dodal, že zájemcům představí prostory Kostela svatého Václava a svaté Anežky České. Milovníci vína mohou ochutnat to tamní mešní. Fanoušky hudby zase v Hustopečích potěší vystoupení hráčů na biblický nástroj – harfu.

I v Kloboukách u Brna lákají na víno. Dokonce pro veřejnost otevřou farní "sklípek". Pořadatelé však nezapomínají ani na děti, pro které na večer chystají táborák před kostelem. Podle programu pak od jednadvaceti hodin v kostele vystoupí komorní pěvecký sbor Danielis.

Velkopavlovická farnost letos vsadila na cyrilometodějské téma. Výročí příchodu věrozvěstů k tomu vybízí. „Téma prostupuje celou nocí. Historička Jarmila Bednaříková povypráví o Velké Moravě a její úloze v pokřesťanštění Evropy a o působení Konstantina a Metoděje," informuje Kardaczynski.

Noční přednášku pak vystřídají děti se scénkou ze života světců Cyrila a Metoděje. Následovat bude hudební program, který zabrousí od staroslověnštiny až po současnost.

Své brány otevřou i dva břeclavské kostely. V tom adventistickém bude zpívat sbor až do půlnoci.

PŘEMYSL SPĚVÁK