Bylo by fajn, kdyby se domluvila města v našem okolí, tedy Břeclav, Valtice, Lednice, Hodonín, Mikulov, Znojmo a další na organizování noční spojů mezi těmito obcemi. Konají se tam různé kulturní akce s programem dlouho do noci, kdy už hromadná doprava nefunguje. Takový podnět se objevil na internetovém fóru břeclavské radnice.

„V pátek se v Mikulově koná Muzejní noc. Je to skvělý program od sedmi do jedenácti hodin večer. Takže bez auta je program nedostupný, jedině snad na kole,“ nastínil jeden z příkladů, kdy by se noční spoje hodily, Miloš Rufer mladší z Břeclavi. První zpáteční spoj by mu totiž jel až téměř o půl páté ráno.

Jak Rufer napsal už na fóru, například v Brně noční spoje jezdí a lidé je využívají. A podle něj by takovou nabídku ocenilo zejména o víkendech mnoho mladých i starších lidí rovněž v Břeclavi.

Vedoucí odboru správních věcí a dopravy břeclavské radnice Roman Konečný si to ale nemyslí. „Prioritou zůstává zajištění dopravy do škol, zaměstnání, zdravotnických zařízení, na úřady a podobně. S možností rozšíření dopravní obslužnosti o noční spoje zatím neuvažujeme. Problémem je předpokládaná nulová nebo velmi nízká využitelnost těchto spojů a s tím související financování ztráty z jejich provozování, na které v současné době nejsou peníze,“ konstatoval Konečný.

Podle jeho slov ale nic nebrání tomu, aby pořadatel velkých akcí zajistil pro návštěvníky dopravu sám.

Zájem okolo není

V Mikulově je situace podle vedoucího tamního odboru dopravy Miroslava Šuly ještě mnohem horší. „Mikulované se na rozdíl od Břeclavanů nedostanou skoro nikam. Musíme všude přesedat. Do Břeclavi si děláme i vyhlídkové výlety přes Pavlov, do Brna jedeme někdy třeba hodinu a půl. Ale dotazy na noční spoje jsme od našich obyvatel zatím neměli,“ nechal se slyšet s tím, že například na proslulé Pálavské vinobraní pořadatelé vždy dopravu, třeba i tu noční, zajistí.

„Je pravda, že přes den jezdí dost spojů a řada z nich je nevytížených. Reagovat na větší akce ve městech by se ale určitě mohlo. Pokud by se k nám taková žádost dostala, určitě bychom se jí zabývali,“ připustil možnost Šula.

Zájem o noční spoje do okolních obcí nezaznamenali ani v Hustopečích. „Nemáme hlášené stížnosti, že by se lidé neměli jak dostat z jednoho místa na druhé. Většina nejspíše počítá s tím, že pokud jsou na nějaké kulturní akci až do noci, musí si zajistit odvoz,“ naznačil místostarosta města Libor Sadílek, že ani v Hustopečích podobný problém nemají.

I když město pořádá nějaké významné akce nebo se na nich alespoň podílí, je podle Sadílkových slov vždy jeho snahou, stejně jako i dalších subjektů, aby návštěvníci města zůstali i přes noc a nepotřebovali odjíždět zpět domů.