Pětileté výročí oslaví letos v říjnu cimbálová muzika Notečka z břeclavské městské části Charvátská Nová Ves. Jak prozradil současný umělecký vedoucí souboru Vladimír Beneš, důvodem k jejímu založení vedl hlavně fakt, že od šedesátých let minulého století v Charvátské Nové Vsi žádná cimbálka nebyla.

„Hrajeme folklor z oblasti Podluží, ale také jiných regionů. Například Horňácka, Kyjovska, písně ze Strážnice, Pomezí, Slovenska, Maďarska a nechybí třeba ani cikánské písně,“ uvádí Beneš s tím, že je cimbálka nejspíše stejná jako ostatní, ale v něčem se přeci jen liší. „V muzice je mládež ve věku od třinácti do jednadvaceti let a jsme smíšená muzika složená z děvčat a chlapců,“ dodává.

V současné době se tato mladá cimbálová muzika může pochlubit třinácti členy. „Zakladatelkou je současná primáška souboru Petra Šafaříková z Břeclavi,“ podotýká Beneš.

Ten také oceňuje, s jakým nadšením členové cimbálky k hudbě přistupují. „V dnešní době je hodně těžké zabývat se nějakým koníčkem, ať to je hudba, nebo něco podobného. Vyskytuje se už jen málo lidí, kteří hudbu a soubor tvoří srdcem. Spíše za to očekávají peníze,“ naznačuje s tím, že další problémy se týkají i toho, že je těžké nalákat mládež a také ji vhodně motivovat a udržet si ji na delší dobu. „Každý člen muziky je článek řetězu. Pokud se řetěz začne trhat, vyjadřuje to počáteční problémy v souboru a možná i následný zánik,“ je přesvědčený.

Notečka se může pochlubit i mnoha úspěchy. Jak však podotýká umělecký vedoucí, týkají se spíše jednotlivců. „Jan Kočár z Valtic skončil v roce 2009 a 2010 na celorepublikové soutěži Zpěváček ve Velkých Losinách ze sedmi tisíc účastníků na druhém místě. Taktéž jeho bratr Radim Kočár v této soutěži v roce 2008 skončil na třetí příčce,“ vypočítává.

Podle něj je však úspěch i to, že se může cimbálová muzika potkávat se zajímavými lidmi a umělci. „Notečka měla třeba pozvaný Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna, setkali jsme se s umělci jako Jaroslav Svěcený, Pavel Šporcl, koncertovali jsme s cimbálovou muzikou Hradišťan, setkali jsme se s umělci z folklorního souboru Lúčnica z Bratislavy,“ netají se.

V současné době nahrávají členové cimbálky cédéčko k pětiletému výročí založení Notečky. „Ponese název Nad Břeclavú zasvítilo slunéčko. Křest se uskuteční pátého listopadu v sokolovně v Charvátské Nové Vsi,“ láká už teď Beneš případné zájemce.

Inspiraci pro tvorbu bere Notečka z lidových dochovaných písní z regionu, ale také z dalších krajů a různých žánrů. Do budoucna by chtěla Notečka ještě zkvalitnit tvořenou a hranou hudbu, setkat se s dalšími zajímavými lidmi a pracovat na mnoha projektech. „Zkoušíme podle potřeby, zpravidla však jednou týdně. V současné době obec vychází vstříc našemu souboru z prostorami pro zkoušky,“ prozrazuje s tím, že v nejbližší době je čekají další projekty.

„Například soutěž cimbálových muzik v Bulharech, soustředění ve Šléglově, koncert duet a vánoční koncerty. Nejdůležitější však pro nás bude koncert Na pěknú notečku III., který se uskuteční v listopadu,“ doplňuje.