Stydíme se na to zeptat, ale zajímá to úplně každého: Jaký plat berou lidé, kteří pracují ve stejné profesi jako já? Bavit se s někým o výši jeho mzdy je u nás tradičně tabu. Jenže jak si alespoň orientačně ověřit, zda za svoji práci neberu ve srovnání s ostatními málo peněz?

Unikátní služba

V Česku se nyní objevila první taková možnost. Dva největší internetové portály prace.cz a jobs.cz, které nabízejí pracovní inzerci, spustily unikátní službu Porovnání platů podle jednotlivých profesí a regionů. Bezplatná služba funguje na principu, kdy se člověk při vstupu na webové stránky zaregistruje pomocí e-mailu a v jednoduché tabulce zadá datum narození, aktuální výši svého platu a region. V dalším kroku pak vybere profesi a region, se kterými chce porovnat svůj plat. Na obrazovce se mu posléze objeví graf, ve kterém vidí svůj plat v porovnání s průměrným platem v dané profesi a regionu.

„I když je vstup do systému porovnávání platů podmíněn registrací pomocí e-mailu, je celá služba zcela anonymní. Systém dokáže spojit pouze údaje o profesi, platu a regionu. Ani technici ale dohromady nemohou vidět výši platu a jméno konkrétního zadavatele,“ říká Ondřej Mysliveček, analytik ze společnosti LMC, která provozuje portály prace.cz a jobs.cz.

Právě fakt, že celá služba je zaštítěna dvěma největšími zprostředkovateli práce na internetu, dodává celé službě relevanci. Jako výchozí data pro porovnání platů jsou totiž kromě údajů od samotných uživatelů používány i finanční nabídky od firem hledajících zaměstnance.

Služba Porovnání platů tak nabízí i sekci, ve které může člověk zjistit orientační výši nástupních platů v daném regionu a profesi. Přestože novinka zatím nebyla podpořena žádnou reklamní kampaní, Češi si ji okamžitě oblíbili. Jenom za první tři měsíce provozu si výši svého platu ověřilo bezmála šedesát tisíc lidí. „To číslo překvapilo i nás samotné, největší zájem porovnat svůj plat mají zatím lidé z větších měst, jako je Praha, Plzeň, Brno a Ostrava,“ upřesňuje Mysliveček.

Úředníci a sekretářky vedou

Zajímavé je i zjištění, které profese jsou nejvíce „lačné“ po zjišťování platů ve svém oboru: na prvním místě jsou to shodně úředníci a sekretářky, následováni obchodními zástupci a prodavači. S menším odstupem pak to jsou programátoři, řidiči a účetní.