Kňourek se narodil v roce 1882 v Dobši u Hořic a stal se učitelem. Přes Moravský Žižkov se dostal do Břeclavi. „Koncem roku 1918 mu bylo nabídnuto místo správce české školy v Charvátské Nové Vsi," připomněl mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

Charvátské Nové Vsi zůstal Kňourek věrný po celý zbytek života. Bydlel v učitelském bytě přímo ve škole. „Jako řídící učitel i silný český vlastenec se účastnil mnoha veřejných akcí, kde exceloval zejména svým řečnickým umem," vzpomněl Holobrádek. Působil i ve sboru dobrovolných hasičů a také v Sokolu.

Ve dvacátých letech organizoval Kňourek v Břeclavi skauty. „Skauting v něm našel velkého a neúnavného propagátora. Stal se okresním skautským zpravodajem a zajistil tak například v roce 1931 účast poštorenského oddílu na Slovanském jamboree v Praze," uvedl mluvčí města.

Šedý Havran, jak se mu mezi skauty říkalo, založil také Poštorenskou kapelu. Ve své době byla jedna z nejznámějších skautských kapel. Zúčastnila se minimálně dvou světových jamboree a několika všeslovanských.

Kromě toho byl Kňourek také autorem mnoha divadelních her, písní i knížek. Zemřel 10. listopadu 1936 ve věku pouhých 54 let. Je pohřbený na hřbitově v Charvátské Nové Vsi.