Zařízení je určené pro děti od dvou do šesti let a je na Břeclavsku ojedinělé. „Projekt podporuje také Evropská unie a jeho cíl je zlepšit podmínky pro zaměstnanost rodičů. Kapacita zařízení je dvanáct dětí a máme ji už na sto procent zaplněnou,“ uvedla starostka Morkůvek Brigita Petrášová.

Pečovat tam o žáky budou dvě stálé chůvy a další tři pracovnice na dohody. Kromě toho, že název Peřinka evokuje pocit bezpečí a dobré péče o děti, nevznikl jen tak.

Nese v sobě odkaz morkůveckého rodáka, letce a generála Františka Peřiny, jehož muzeum je v těsném sousedství. „Po jeho vzoru chceme děti učit hrdosti na svou obec a vlast, pěstovat v nich sebevědomí a odhodlání jít za svým cílem. Hlavní náplní by měl být maximální pobyt venku, zaměřit se chceme na místní folklor, sociální cítění. Naše chůvy jsou schopné poskytnout i výuku angličtiny nebo logopedická cvičení,“ dodala starostka.

Ilustrační foto.
Pouzdřany jsou v pasti. Stavbu vlastní čističky jim brzdí staré plány

V obci se projekt setkal s mimořádnou podporou, na brigádu přišly desítky lidí. Jak rodičů přijatých dětí, tak dalších obyvatel. „Zapojili se i cizí. Hlásí se, že něčím přispějí. Všichni jsou do projektu zapálení, drží pěsti a těší se. Bude to místo, kde se lidé můžou potkat. Ať už noví malí kamarádi nebo rodiče,“ chválila nápad Lenka Pučálková z Morkůvek.