Hlavním tématem je lokalita Hradisko u Mušova, jež je cenným archeologickým nalezištěm pozůstatků doby římské. Publikace je pro všechny, kteří se zajímají o období druhého století našeho letopočtu, vojáky Marka Aurelia i germánské kmeny žijící na území dnešní jižní Moravy.

„Za knihou stojí desítky let práce a získávání informací, pořizování fotografií a dokumentace. Jde o naše celoživotní dílo,“ sdělila archeoložka Pavla Růžičková z brněnského Archeologického ústavu Akademie věd, jež se stará o návštěvnické centrum Brána do Říše římské v Pasohlávkách na Brněnsku.

Místo, kde stál vojenský tábor Římanů o rozloze zhruba 8 hektarů, objevili brněnští archeologové v poli u Drnholce na Břeclavsku.
VIDEO: Římská bašta u Drnholce. Archeologové našli unikátní vojenský tábor

Období, kdy se Markus Aurelius se svými vojáky snažil nejspíše obsadit část území jižní Moravy a založit zde provincii Markomania, je podle ní tématem, jehož zpracování dosud zcela chybělo.

„Chtěli jsme se více zaměřit na lokalitu Hradiska, jeho význam a nejnovější archeologické nálezy, které máme i v návštěvnickém centru. A zároveň nám šlo o to, aby byla takzvaně koukatelná, tedy plná obrázků, fotek a dalších dokumentací,“ vyprávěla archeoložka.

Název knihy autoři také nevybrali náhodně. Odkazuje jak na bránu do návštěvnického centra u pasohláveckého aquaparku Aqualand Moravia, tak i na knihu jako věc, která má být branou otevírající vědění k tomuto významnému období dějin.

Podívejte se na video z Římsko-barbarského festivalu u Pasohlávek

Zdroj: Deník/Dagmar Sedláčková

„Málokdo ví, že Hradisko mělo být nejspíše výchozím bodem a opevněním, odkud chtěl císař Markus Aurelius podnikat výpady dál do vnitrozemí. No a tohle je třetí význam knihy jako jakési brány,“ podotýká Růžičková.

Již brzy si ji navíc budou moci lidé přečíst i v angličtině. Aktuálně na tom pracují překladatelé.

„Rozhodně bychom s psaním nechtěli skončit. Téma je tak široké, že jistě nezůstane u jednoho výtisku. Chybí například velká část germánského tématu a spousta dalších,“ nastínila archeoložka.

Demolice Mušova, který zaplavily Novomlýnské nádrže.
Zbyl jen kostel. Takhle zanikal před čtyřmi desetiletími Mušov

Knížku lze zakoupit jak v návštěvnickém centru, tak třeba i na e-shopu archeologického ústavu. Vyjde na 490 korun.

Nejde o první knihu, kterou archeologové vydali. Před nedávnem se na trhu objevila publikace Příběhy civilizace a barbarství: Pod nadvládou Říma. I tato je, jak název napovídá, věnovaná římskému impériu.