Cena Centrope je dotována deseti tisíci eury a Harant při slavnostním aktu oznámil, že je věnuje na další rozvoj činnosti Domu Karla Rennera. Jak prozradil, fórum pro česko-rakouský dialog by díky těmto penězům mělo získat unikátní knihovnu. Uplynulo ale šest týdnů a v Dolních Dunajovicích se nic neděje.

„Nic o tom nevím, nikdo s námi na toto téma dosud nejednal. Četl jsem jenom to, co psaly noviny. S panem Harantem jsem ale nemluvil, od října tady nebyl,“ krčil rameny dolnodunajovický starosta Josef Hasník.

Jak uvedl, jedna knihovna už v obci existuje, a to právě v Rennerově domě. Harantovu slibu ale navzdory tomu i svým předchozím slovům věří.

„Jak znám pana Haranta, pokud něco takového řekl, určitě nemluvil do větru. Hodně energie věnoval tomu, aby Dům doktora Rennera vůbec vznikl. Kolem přípravy stavby se velice angažoval. Donedávna sem také pravidelně jezdil,“ podotkl.

Letošní držitel ceny Centrope, která se ve Vídni uděluje od roku 2007 a zaměřuje se na vynikající výkony přesahující hranice regionů, se narodil v roce 1930 ve Vídni v česko–rakouské rodině. Centrope je nazývána oblast s šesti miliony obyvatel, která zahrnuje část Rakouska, České republiky, Slovenska a Maďarska.

Dům doktora Rennera vyrostl v Dolních Dunajovicích na místě rodného domu zakladatele moderního rakouského státu. V části objektu sídlí i obecní úřad. Právě obec se také o polyfunkční dům s kongresovým sálem stará.

„Myslím si, že je využívaný poměrně dost. V pátek a sobotu tady má semináře například valtické vinařské centrum,“ prozradil ve čtvrtek Hasník. Současně ale přiznal, že česko–rakouských akcí je pomálu, letos jen asi dvě.

Rennerův dům

O rodném domku doktora Karla Rennera se v Dolních Dunajovicích za socialismu mlčelo. Pamětní deska na něm byla odhalena až v roce 1990. Díky finanční podpoře z Rakouska mohla obec koupit obyvatelům domku nové bydlení a budova byla převedena do majetku obce. Ukázalo se však, že je v tak špatném technickém stavu, že musela být zbourána.

Na místě v letech 1999 – 2000 vyrostl nový polyfunkční dům, jehož celý název zní Dům Dr. Karla Rennera, Fórum pro česko-rakouský dialog. Stavbu zaplatily dary rakouských obcí, spolkových zemí, ale také různých soukromých osob a institucí. Po dostavbě byl dům darován obci.