„Trasy zahrnují všechny provozy, které v České republice nabízí pravidelnou lodní dopravu nebo přívozy. Prostě jezdí podle pravidelných jízních řádů,“ řekl Jaroslav Martinek z lednické společnosti 1. Plavební, který je předsedou Sdružení provozovatelů osobní lodní dopravy. Právě to novou mapu vydalo.

1. Plavební je na ní zastoupena díky dopravě turistů po Zámecké Dyji v Lednici a také na Janohrad. Lodní doprava Břeclav pak reprezentuje region projektem břeclavské Benátky, ale i trasami na Pohansko, Janohrad a pravidelnými linkami po novomlýnských nádržích.

„Z osobní lodní dopravy se stal takový fenomén, že z hlediska zájmu lidí je dnes srovnatelná s návštěvností hradů a zámků v České republice. Není kraj, kde by dnes žádná pravidelná linka nejezdila,“ srovnával Martinek.

Čerstvě vytištěná turistická mapa v klasickém formátu nabízí na jedné straně jednotlivé vyznačené trasy. Na druhé jsou pak kontakty na jednotlivé provozy, ale také bližší popis jednotlivých plaveb.

Sdružení provozovatelů osobní lodní dopravy nyní mapu začalo rozesílat na všechna turistická a informační centra. I na Břeclavsku. Prodávat se v nich bude za symbolickou cenu. „Co je zadarmo, toho si lidé neváží. Vezmou to sběrači nebo školní výlety a pak to skončí v popelnici,“ ví Martinek.