Opoziční zastupitel Filip Šálek by uvítal lepší využití okolí řeky a jejího zapojení do města. „Že nyní oslovíme krajinářské studio ještě neznamená, že náplavka bude skvělá. Je stanoveno, že se nebude bourat kamenná nábřežní zeď. My bychom byli raději, aby se prostor otevřel více k řece, aby tam vznikl veliký schodovitý přístup," řekl Šálek Deníku Rovnost.

V pětihektarovém areálu vznikne zhruba osm set nových bytů, veřejná prostranství, komerční prostory i nová knihovna nebo multifunkční hala pro sport a kulturu. „Odsouhlasili jsme si vedení komunikací a inženýrských sítí. Pravděpodobně tam vyroste parkovací dům. Předmětem zvláštního posouzení bude napojení na silnici první třídy. Měl by zůstat zachovaný výjezd u Reny i v křižovatce u soudu," přiblížil Matuška. Další výjezd je v plánu podle Matušky ještě u Kupkovy ulice, ale až v další etapě.

Uhynulé ryby na Břeclavsku.
Kraj přispěje rybářům na likvidaci uhynulých ryb v břeclavské Dyji

Břeclavanka Jitka Vojtková věří, že se představitelům města podaří velké plány dotáhnout do úspěšného konce. „Prostor má velký potenciál. Předpokládám, že se areál cukrovaru podaří zrenovovat a oživit a mohl by se stát novým společenským centrem Břeclavi, které doposud ve městě chybí," svěřila se žena.

Po dokončení rozvoje plochy v centru města mají přibýt v Břeclavi zhruba dva tisíce obyvatel. „Je to projekt jednoho velkého sídliště. Nemyslím si, že město potřebuje další sídliště. Nic zásadního mu to nepřinese. Byty tam patří, ale nemyslím si, že v takovém rozsahu, jak je v plánu," komentoval opoziční zastupitel Šálek.

Kromě náplavky plánují představitelé města brzy vyhlásit soutěž také na projekt knihovny, náměstí a přilehlého parku. „Chceme ji vypsat tak, abychom měli výsledky zhruba v polovině příštího roku," sdělil Matuška. Na obě akce chce město využít peníze z dotací.

Až sto třicet pracovních míst vznikne díky novému depu v Hustopečích.
Dopravce otevřel nové depo v Hustopečích, slibuje sto třicet pracovních míst

Odhady na obnovu celého areálu jsou zhruba jeden a půl miliardy korun. Projekt je rozfázovaný podle místostarosty Matušky na zhruba deset až patnáct let. „Chceme kombinovat peníze města i dotace. Bavili jsme se i o možnosti úvěru. Měl by být případně jen krátký překlenovací. Plánujeme spolupracovat také se soukromými investory," poznamenal Matuška.

V listopadu by měl být nainstalovaný na městském úřadě fyzický model budoucí podoby areálu cukrovaru. Lidé se jej pak mohou prohlédnout zblízka.

O proměně areálu cukrovaru se mluví v Břeclavi už řadu let. Plány ale prozatím zůstávají pouze na papíře.