„Větrné počasí nám nevadí, hlavně že neprší. Přijeli jsme kvůli rozhledně. Dozvěděli jsme se o ní od kamaráda, která nás sem zlákal. Vyhlídka je opravdu moc pěkná. Vůbec jsem netušila, že se tady někde mandloně pěstují,“ svěřila se pod rozhlednou Martina Koubková zachumlaná do bundy s kožíškem, s čepicí na hlavě a v rukavicích. Do Hustopečí přijela z Brna.

Mandloňové sady v Hustopečích jsou dnes jediné v České republice. Při životě je udržuje město a také ekologické zemědělství společností Kamenný vrch. Nová rozhledna z oceli a dřeva stojí na okraji sadu na Hustopečském starém vrchu v nadmořské výšce asi tři sta metrů. Vysoká je sedmnáct a půl metru, vyhlídková plošina je dvanáct a půl metru vysoko. Hlavní nosné sloupy jsou z modřínového dřeva, podlahy z dubu a další dřevěné části jsou smrkové.

Za šlapání odměna

Kdo se v sobotu vydal z Hustopečí po mandloňové stezce na rozhlednu, nelitoval. Stačilo na bezmála devítikilometrovém putování, případně zkrácené pětikilometrové trase, nasbírat dvě razítka z pěti. Odměnou u rozhledny byl pamětní list, sáček mandlí, teplý čaj a doušek mandlovice. A pro děti lízátko a odznak.

„Lidí přichází hodně. Na to, jak je škaredě, jsem až překvapená, kolik jich je,“ neskrývala údiv Zuzana Haškovcová, která se o příchozí ve stánku pod rozhlednou coby brigádnice starala. „Rozhledna se ani v tak silném větru nehýbe, byli jsme to nahoře vyzkoušet,“ prozradila.

Podobně si stabilitu stavby pochvalovali i další, kteří se vydali nahoru, přestože podle provozního řádu je vstup na rozhlednu za silného větru zakázaný. Také bezpečnostní omezení počtu lidí současně pobývajících na rozhledně na maximálně deset zůstalo v sobotu jen na papíře.

Otevření nové vyhlídkové stavby, na kterou Hustopečím přispěla Evropská unie, doprovázela první Slavnost mandloní a vína. Náměstím zněl zejména folklór, restaurace lákaly na mandlové speciality, nádvoří domu U Synků na jarmark a výstavu dětských prací. Moderátor a patron akce, herec Martin Zounar, představil svou kulinářskou show. Městem jezdily koňské povozy, které zájemce vozily až k rozhledně. Odpoledne pak hustopečští vinaři otevřeli své sklepy.