Čtyřčlenná rodina Silvie Ondrůjové z Rakvic na Břeclavsku při žádné dovolené či výletu nevynechá návštěvu blízkého zámku nebo hradu. Až se vydají do dvanáct kilometrů vzdálené Lednice, za prohlídku reprezentačních sálů s průvodcem na zámku zaplatí sedm set dvacet korun. Národní památkový ústav, který památku spravuje, totiž stejně jako jinde v tuzemsku s příchodem nového roku ohlásil zdražování.

Naposledy památky podražily předloni. Základní vstupné vyšlo dospělého návštěvníka lednického zámku na dvě stě čtyřicet korun. Letos už to bude korun dvě stě osmdesát. „Ne vždy využijeme nabídku prohlídky vnitřních prostor. Zdražování se asi nevyhneme nikde, myslím si ale, že připlatit si za návštěvu jednou či dvakrát do roka pro nás jako rodinu problém nebude,“ zareagovala na zprávu máma dvou dětí.

Podražilo také vstupné na zámku ve Valticích. Namísto dvou set čtyřiceti nově zaplatí jeden dospělý před prohlídkou základního okruhu dvě stě šedesát korun. „Proti zdražování vcelku nic nenamítám, péči je potřeba zaplatit. Ovšem bylo by fajn, kdyby se navýšení ceny vstupného někde odrazilo. Ve Valticích v zámeckém parku třeba v doplnění počtu laviček nebo odpadkových košů,“ podotkla Ondrůjová.

Výstavu věnují knížecímu architektovi

Útěchou můžou být návštěvníkům letošní novinky i vskutku nabitý kulturní program. V Lednici například hned třiadvacátého února otevřou v zámeckých jízdárnách vernisáží unikátní výstavu věnovanou vynálezci a knížecímu architektovi Josephu Hardtmuthovi, mimo jiné zakladateli světoznámé firmy KOH-I-NOOR.

„Základ jsme vzali z velké výstavy, která byla umístěná v loňském roce v Národním technickém muzeu v Praze. Využili jsme původních textů i grafiky a mohu prozradit, že půjde o takový průřez Hardtmuthovým celoživotním dílem. Dokonce zde lidé uvidí i několik exponátů, které zapůjčila firma KOH-I-NOOR,“ nalákala kastelánka zámku Ivana Holásková.

Princ Constantin zemřel náhle 5. prosince 2023.
Mše za zesnulého prince Constantina. Podívejte se na rodovou linii Lichtenštejnů

Hardmuth stojí za řadou staveb v Lednicko-valtickém areálu. Jsou jimi například zámeček Belveder, Randez-vous, Pohansko, zámeček Lány nebo lednický minaret.

Traduje se o něm, že vymyslel tužku. Ve skutečnosti ji spíše zdokonalil. „Přišel na způsob, snad již v roce 1790, jak vyrobit kvalitní, a zároveň finančně dostupné grafitové tyčinky do dřevěných pouzder z jalovce viržinského. Následné povolení k výrobě tužek získal roku 1804,“ připomněl před časem pro Deník valtický historik Daniel Lyčka věnující se období působení rodu Lichtenštejnů a především knížete Jana I. Josefa na jihu Moravy.

Rozšíří prohlídkový okruh

Rozšíření se v Lednici dočká také čtvrtý prohlídkový okruh v umělé grottě. „Zde budou moct návštěvníci vidět nejrůznější zkameněliny, které se nacházejí v Lednici a jejím okolí,“ nalákala kastelánka s tím, že v létě pak zámek ožije množstvím kulturních akcí. V plánu jsou muzikály, divadelní představení i koncerty.

Velikonočně laděnou výstavou se pro návštěvníky v polovině března otevře také zámek ve Valticích. „Osvěžení se dočká výstava Arnošta Vašíčka Tajuplný svět, kterou máme umístěnou v prostorách Žabího sklepa v zámeckém parku,“ prozradil kastelán zámku Richard Svoboda.

Zdroj: Youtube

Zámek, o který se stará, čeká v nejbližší době nákladná oprava za osmdesát milionů korun. Dotkne se celého západního předzámčí. Hlavním důvodem je havarijní stav objektu a špatná statika přilehlé věže. „Pokračujeme v přípravách. V tuto chvíli je projekt u zřizovatele na ministerstvu kultury. Jakmile potvrdí, že jsou peníze připravené, rozjedeme to,“ nastínil Svoboda.

KOLIK STOJÍ ZÁKLADNÍ VSTUPNÉ?

Zámek v Lednici

- děti do pěti let mají vstup zdarma

- reprezentační sály i soukromé apartmány:

dospělí od 25 do 64 let - 280 Kč

senioři 65+ - 220 Kč

mládež od 18 do 24 let - 220 Kč

držitelé průkazu ZTP, ZTP/P - 220 Kč

děti od 6 do 17 let - 80 Kč

- skleník

dospělí od 25 do 64 let - 140 Kč

senioři 65+ - 110 Kč

mládež od 18 do 24 let - 110 Kč

držitelé průkazu ZTP, ZTP/P - 110 Kč

Děti od 6 do 17 let40 Kč

- minaret

dospělí od 25 do 64 let - 100 Kč

senioři 65+ - 80 Kč

mládež od 18 do 24 let - 80 Kč

držitelé průkazu ZTP, ZTP/P - 80 Kč

děti od 6 do 17 let - 30 Kč

Zámek ve Valticích

- děti do pěti let mají vstup volný

- základní reprezentační okruh

dospělí od 25 do 64 let - 260 Kč

senioři 65+ - 210 Kč

mládež od 18 do 24 let - 210 Kč

držitelé průkazu ZTP, ZTP/P - 210 Kč

děti od 6 do 17 let - 80 Kč

- knížecí byt

dospělí od 25 do 64 let - 160 Kč

senioři 65+ - 130 Kč

mládež od 18 do 24 let - 130 Kč

držitelé průkazu ZTP, ZTP/P - 130 Kč

děti od 6 do 17 let - 40 Kč