Školčata do ní vůbec poprvé zamíří prvního září. „Stavbu jsme sice dokončili brzy, letos v dubnu, ale o to déle jsme čekali na kolaudaci. A to až tak dlouho, že jsme téměř přestali věřit, že sem vůbec děti v září zamíří. Ale vše se naštěstí podařilo už v minulém týdnu dokončit,“ zavtipkoval v úterý při slavnostním otevření starosta obce Libor Kabát.

Školka se dvěma třídami vyšla na dvaatřicet milionů. Dvacet získala obec z dotace od ministerstva financí. „Nová školka byla naším dlouhodobým plánem a přáním. Když jsem začínal jako starosta, což už bude také pětadvacet let, říkali jsme si, že bychom se měli právě na školku zaměřit. O to více jsem rád, že se to konečně podařilo. A těší mě, že nakonec vyšla i dvacetimilionová dotace. Nebýt jí, museli bychom řešit nějaký úvěr a obec by se na dlouhé roky zadlužila,“ přiblížil starosta.

Románový příběh o životní cestě Tam, kde volá moře napsala Alaxandra Synac. Žije deset let v Austrálii.
V Austrálii mi chybí mamčiny koláče, říká spisovatelka z Dolních Dunajovic

Lednickou školku momentálně navštěvuje devětašedesát dětí. „Její kapacita je sice čtyřiaosmdesát dětí, ale byli jsme nuceni počty ponížit kvůli dětem dvouletým. Školku jich bude navštěvovat jedenáct a péče o ně je pochopitelně náročnější,“ zdůvodnila ředitelka Simona Kratochvílová.

V havarijním stavu

Ledničtí s výstavbou nové školky začali loni na jaře. Důvodem, který je k tomu vedl, nebyla nedostačující kapacita stávajícího zařízení, ale jeho havarijní stav. „Statika školky a její technický stav není dobrý. Budova na různých místech praská, okna jsou ve špatném stavu, museli bychom i zateplovat. Po poradě s odborníky a statiky jsme dospěli k názoru, že bude nejrozumnějším řešením postavit školku novou,“ připomněl před časem pro Deník Rovnost Kabát.

Ilustrační foto.
Strachotínští dokončili silnici za kostelem i zelená parkovací místa

Co bude s budovami dosluhující mateřské školy, vedení obce ještě zváží. „Zbořit je můžeme kdykoli. Prostory jsme nabídli obcím zasaženým tornádem, ovšem jim se podařilo sehnat si zázemí v okolních obcích, což je logické,“ zareagoval na dotazy přihlížejících starosta Kabát.

Jak před časem poznamenal, budovy dřívější školky se nabízí k využití pro provoz, který by nebyl tak náročný na vytápění. „Rozhodně nepočítáme s využitím ke komerčnímu pronájmu. Možná, že by budova mohla sloužit třeba jako archiv. Uvidíme, budeme o tom teprve jednat. Stejně tak budeme jednat i o tom, co s historickou vilou v blízkosti školky, kde máme nyní knihovnu. I ta je z hlediska zchátralosti v dost špatném stavu,“ uvedl loni na jaře Kabát.