Za nevyhovující pokládá Břeclavanka Jana Merdová stav smuteční síně v břeclavské městské části Poštorná. „Málo místa, dva fíkusy, rakev uprostřed a při smuteční řeči nefungoval ani reproduktor," vyjmenovala nedostatky, s nimiž se jako smuteční host před časem vyrovnávala. Podle informací Břeclavského deníku ale plán s výraznějšími opravami smutečních síní v okresním městě nepočítá. Ve „hře" jsou jen udržovací práce.

„Jezdím po Břeclavi, kde se opravuje kde co. Smuteční síň mám před nosem každý den a neděje se nic, i když by to bylo zapotřebí. Když jsem tam přišla, byla v hrozném stavu. Bylo by dobré, aby se nad tím někdo zamyslel. Odchod člověka by podle mě měl být trochu důstojnější," říkala žena.

S výraznými opravami ale představitelé břeclavské radnice momentálně nepočítají. Naproti tomu mají v šuplíku tři návrhy na zcela novou síň stojící u hřbitova v Lanžhotské ulici. Kdy a zda vůbec dostane skutečnou podobu, je nejasné. „Jde totiž o investici přesahující dvacet milionů korun. Hledáme možnosti, jak síň postavit. Dotace na to ale nejsou. Chtěli jsme projektovat už loni, bohužel však jde o opravdu velkou částku. V nejbližší době to nebude," sdělila mluvčí radnice v Břeclavi Eliška Windová.

Na pořadu dne jsou proto jen menší úpravy. I ty si žádají například sto tisíc korun, jako v případě posledního zásahu do stávající podoby smuteční síně v Lanžhotské ulici. „Řešíme opravdu jen havarijní stavy, jako je třeba zatékání vody. To se udělat musí a jsme na to připravení," ujistila mluvčí.

Lidí, kteří na stav síní upozorňují podobně jako žena v úvodu textu, je více. A dotazy často dolétnou až na radnici. „Obraceli se na nás lidé v souvislosti s připravenými návrhy. Snažíme se jim vysvětlit, že to momentálně není v našich možnostech. Přesto chceme, aby si stávající síně zachovaly pietní charakter," doplnila Windová.

Ve srovnání s Hodonínem mají zástupci Břeclavi složitější a nákladnější úlohu. Vedení sousedního okresního města spravuje pouze jednu „smutečku": prostornou a s moderní architekturou. Naproti tomu Břeclavští se loučí se zesnulými v Poštorné, Staré Břeclavi i centru.

Zatímco největší město v okrese na novou síň čeká, v Lanžhotě už na ni pracují. Bude mít kolem padesáti míst na sezení a dalších sto na stání. Vznikne u tamního hřbitova. Přípravy by měly být u konce v září a dělníci se pustí do práce ještě na podzim. Cena? Přibližně patnáct milionů korun.

„Při rozdělení prací na dva roky to snad zvládneme z našeho rozpočtu. Bez nutnosti brát si úvěr," oznámil už dříve starosta Lanžhota František Hrnčíř.