Od roku 2006, kdy vyšlo najevo, že Dambořice budou prodávat parcely, se pětasedmdesát žadatelů přihlásilo do pěti let. Dnes jich vedení obce eviduje 320. „I tak nám denně volají žadatelé, jestli ještě nemáme volné místo,“ sdělil místostarosta obce Radek Martiňák.

Velkým lákadlem je podle něj velmi nízká cena stavebních míst: padesát korun za metr čtvereční. „Cena pozemků se pohybuje od sto dvaceti do sto sedmdesáti tisíc korun,“ vyčíslil.

Pro ty, kteří si místo koupí, ale platí jasné podmínky. „Od podpisu kupní smlouvy má dotyčný na složení peněz jeden rok. Do čtyř let potom musí být dům postavený a zkolaudovaný,“ popsal místostarosta.

Obec pozemky přiděluje žadatelům, kteří mají stále zájem, podle pořadníku. Kdo se dříve přihlásil, ten dříve staví. Zatím je prodaných čtyřiatřicet míst. Parcely chce obec hlavně pro Dambořické, proto mají před ostatními zájemci přednost. Místní tvoří zhruba polovinu žadatelů.

Patří mezi ně i Blanka Kramářová, která se o stavební místo přihlásila spolu s přítelem. „V obci se nám líbí, nechtěli bychom bydlet někde jinde a už vůbec ne v bytě. Navíc byl pozemek za dobrou cenu,“ podotkla Kramářová.

Ilustrační foto.
Cigareta u piva? Bary se mění v soukromé kluby

V pořadníku se objevují i lidé z jiných koutů Moravy. Například Milan Chlup, který pochází ze Svitávky na Blanensku, zažádal o stavební místo v Dambořicích kvůli pestrému kulturnímu vyžití v obci a okolí. „S partnerkou se nám líbí místní zvyky a tradice, třeba hody nebo různé kroje. U nás nic takového nemáme,“ svěřil se.

Devětadvacet stavebních míst nabízely od loňska i Velké Bílovice na Břeclavsku. „Momentálně máme všechna místa zaplněná a připravujeme kupní smlouvy,“ přiblížila starostka města Marie Vlková. Metr čtvereční mohli zájemci koupit za 1029 korun.

V Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku chystají pozemky pro osmnáct rodinných domů a šestašedesát bytů. „Cena za metr čtvereční se bude pohybovat od 350 do 380 korun. Zájemci už se chodí ptát, my ale chceme počkat, až dostaneme stavební povolení,“ řekl tamní starosta Miroslav Miloš.

KRISTÝNA HORTVÍKOVÁ