Rezidentní parkování se ve městě rozšíří po více než dvou letech. Vyžádali si je lidé, kteří na náměstí bydlí. Patří mezi ně například Adam Tomáš. „Doplácíme na to, že zavedení placeného parkování v jiných částech vytlačilo mnoho řidičů tam, kde za stání platit nemusejí. A to je náš případ,“ říkal v úterý odpoledne na místě redaktorovi Deníku Rovnost.

Tamní obyvatelé se s oficiální žádostí obrátili na zástupce města. Upozorňují, že plochu obsazují lidé mířící za nákupy či do zaměstnání. „Není ani výjimkou, že auta parkují ve vjezdech, na trávníku a v předzahrádkách,“ stojí v žádosti.

Unikátní výstava v hodonínském Sále Evropa přibližuje nejen historické a současné tarotové karty.
Poznejte osud: v Hodoníně vystavují tarotové karty. Tajemné i stovky let staré

Zřízení rezidentní zóny se naopak nelíbí velké části provozovatelům tamních obchodů a zdravotnických zařízení. Někteří připravovanou novinku odmítají. Mezi nimi je stomatologické centrum. „Nevidíme logiku v tom, že by v pracovních dnech, kdy jsou obyvatelé bytových domů převážně v zaměstnání, mělo být znemožněno parkování například našich pacientů a zaměstnanců. Parkovací místa by tím pádem byla prázdná. Už tak se velmi často setkáváme se stížnostmi na jejich nedostačující počet tady v okolí,“ reagoval vedoucí lékař Viktor Mička.

Rezidentní stání, modrá zóna
Vyhrazená stání určená pro majitele platných parkovacích karet, které si mohou pořídit vlastníci tamních nemovitostí nebo ti, co mají v lokalitě trvalé bydliště.
Má jim umožnit tady snadnější parkování.
Provozní dobu pro ně není omezená.
Rezidentní karta nezaručuje parkovací místo, ale pouze možnost parkování.
Roční poplatek za kartu 500 korun, u druhé 3 000 korun.

Zavedení regulace už odsouhlasili městští radní. V novém režimu bude prostor pravděpodobně od června. Referentka Anna Janečková z odboru investic a údržby připomněla, že parkovací karta místo pro auto nezaručí. Pouze umožňuje je tam nechat. „Zóna bude označená dopravním značením,“ sdělila.

Roční poplatek za první kartu je pět set korun, na druhé auto pak tři tisíce. Systém rezidentních zón platí v Hodoníně od roku 2017 a postupně se rozšiřuje. Funguje také v dalších jihomoravských městech, například blízké Břeclavi. Nejvíce je pak zřejmě rozšířený v Brně.

Hostinec U Konečků v Lužicích první ráno po tornádu.
Propadli sítem, přesto poškozeným tornádem na Hodonínsku přijde 30 milionů

Jednatel drogerie na hodonínském náměstí 17. listopadu František Novotný v souvislosti s chystanými změnami upozornil ještě na situaci na přilehlé křižovatce, kde se potkává Národní třída s Dvořákovou ulicí. „Moc bych chtěl poprosit ctěnou radu, aby to tam urychleně řešila. Téměř denně tam dochází ke kolizím automobilů navzájem, či aut s chodci,“ vzkázal.