Uskuteční se od čtrnácti do osmnácti hodin v zahradě centra ve Svobodově ulici s číslem popisným 23. „Rodiče měli strach, že na ně nezbude místo, proto jsme se rozhodli uspořádat tuto akci. Aby věděli, že se něco děje a aby nás poznali," sdělila jedna ze zakladatelek Darina Baránková. Kvůli rekonstrukci budovy se akce koná na zahradě.

Do centra v září nastoupí 24 dětí, v budoucnu by se měla kapacita zvýšit. „Můžeme se postarat o 32 dětí, zatím však k tomu nemáme dostatečný počet chův," řekla Baránková, podle níž mohou rodiče hlásit děti od dvou do pěti let. Na výběr mají buď dlouhodobé, nebo krátkodobé hlídání.

Centrum bude sloužit především k hlídání dětí, ty se v něm však mohou i něčemu přiučit. „Vzdělávací funkci školky úplně nahradit nemůžeme, kroužky pro děti však chystáme," uvedla Baránková.

Ta společně s Němcovou už od pondělí vybírá od dobrovolných dárců hračky, které poslouží potřebám vznikající místnosti pro děti, jež se ponese v pirátském duchu. „To bude naprostá nádhera," rozplývala se nad návrhem dětské herny Hana Mertová.

Lidé mohou hračky přinášet oběma ženám po předchozí telefonické nebo emailové domluvě. Jednou z příležitostí je nedělní výběr přihlášek.

Za měsíční pobyt svého dítěte v Mrňouskách zaplatí rodiče tři tisíce korun, krátkodobé hlídání stojí padesátikorunu za hodinu.

VÁCLAV PETRŮ