Na přechodu pro chodce u křižovatky v centru Valtic srazilo auto ženu. Tato vážná nehoda z konce roku policistům i představitelům města potvrdila, že s tamní bezpečností je zapotřebí něco udělat. Navrhli stavbu nového kruhového objezdu.

Vedoucí břeclavského dopravního inspektorátu Jiří Mach již předal správcům silnic seznam podnětů, u kterých křižovatek na Břeclavsku by takzvané „kruháče" měly smysl. Byla na něm i ta valtická.

„Dále se jedná o křížení silnic u Břeclavi na hlavním tahu, kde je sjezd z dálnice od Brna, nebo u odbočky na Hrušky," vyjmenoval v pondělí některé Mach.

Ke zprávě policistů se připojil starosta Valtic Pavel Trojan. Na Ředitelství silnic a dálnic poslal osobní dopis, v němž vybudování kruhového objezdu podpořil.

„Přispěl by k bezpečnosti dopravy. Tato křižovatka je poměrně dost využívaná. Celá hlavní silnice ze směru od Břeclavi na Mikulov rozděluje město na dvě části a řidiči tam jezdí dost velkou rychlostí. Ne každý dodržuje padesátku," nechal se slyšet Trojan.

K tamní situaci ještě dodal: „Když jedou řidiči od Lednice, mají velmi špatný výhled. Zcela jistě jde o nebezpečnou křižovatku."

Podle něj možnost kruhového objezdu poblíž historického centra města už posvětili také památkáři.

Značení nestačí

Šéf břeclavského dopravního inspektorátu se v pondělí dále rozpovídal nad křižovatkou u sjezdu z dálnice D2 ve směru od Brna.

„Nehody jsou tam pořád, sice už v menší míře, ale soustavně. Udělala se značení, průtah svodidla, směrové cíle, stopka na silnici od Podivína, ale zdá se, že to nestačí. Někteří řidiči nereagují na značení a špatně odhadují rychlost vozidel jedoucích na tahu BřeclavHodonín," uvedl Mach.

Problém vidí i ve velké šíři křižovatky. „Řidičům pak zapojení do provozu trvá déle," podotkl.

Zatímco například u Rakvic nebo Hustopečí se kruhové objezdy podle Macha v loňském roce velmi osvědčily, na mapě Břeclavska zůstalo ošemetných křižovatek, při jejichž průjezdu se někteří řidiči doslova potí, stále dost.

Již delší dobu se řeší možnost jeho stavby v Poštorné u kostela, u Moravské Nové Vsi nebo v Lednici.

„Stál jsem ze směru od Prušánek, když jsem se stal účastníkem nehody. Dvě auta se přede mnou na hlavní cestě střetla a jedno z nich skončilo na kapotě toho mého," popsal nepříjemnou zkušenost z křižovatkou před Moravskou Novou Vsí Milan Zapletal.

Projekt kruhového objezdu v centru Lednice je podle vedoucí technicko-správního úseku břeclavské správy a údržby silnic Blanky Stöhrové hotový. „Uvázl ale na nevyřešených majetkových záležitostech," doplnila.

Nový „kruháč" už naopak roste ve Stromořadní ulici v Břeclavi při stavbě nového dopravního terminálu.