Zpozornit by měli ti, kteří se budou chtít v následujících horkých dnech zchladit v některém z přírodních koupališť. V jedné z lagun novomlýnské nádrže se totiž silně přemnožily sinice a koupání ve vodě tak krajští hygienici od čtvrtečního odpoledne zakazují.
Lagunu číslo jedna totiž včera ohodnotili krajští hygienici podle výsledků z laboratoře známkou pět, tedy nejhorší možnou. Koupat se v takové vodě tedy představuje zdravotní riziko. Toto místo si od posledního měření pohoršilo hned o dva stupně, ještě včera dopoledne měla před novými výsledky velká laguna hodnocení tři.
„Během čtvrtečního poledne a odpoledne jsme procházeli nové výsledky, které přišly z laboratoří. Protože došlo v této lokalitě k výraznému zhoršení, tak nezbývá než informovat veřejnost, že ve velké laguně je potřeba zakázat všem koupání,“ přiblížil Miroslav Staněk z jihomoravské hygienické stanice.
Teplota vody je přitom jen jedním z ukazatelů kvality. „Z hlediska těch, které se vztahují k hodnocení zdravotních rizik, je zde kromě sinic i chlorofyl a. Tedy zelené barvivo, které přímo souvisí s množstvím sinic a řas. Pak také průhlednost vody, která se výrazně zhoršila. Průhlednost je dvacet centimetrů, tedy minimální, také z důvodu sinic, které se nacházejí ve vodě v masivním objemu,“ doplnil Staněk.
Jak je takové zhoršení kvality vody možné? „Primárně je to způsobeno mimořádným rozvojem sinic, čili obecně biologií,“ vysvětlil. Číslem tři pak hodnotí hygienici druhou, menší lagunu na stejné nádrži. Toto číslo vyjadřuje sníženou průhlednost a zvýšený výskyt sinic.
„Menší laguna si hodnocení drží. Nedosáhla tak vysoké koncentrace chlorofylu, není tam ještě tolik sinic ani velký zákal. Zde je zatím možné se koupat,“ dodal. Pobyt v takto hodnocené vodě může způsobit zdravotní problémy, opatrní by tak měli být obzvlášť lidé s kožními problémy. Podle slov Staňka další vodní radovánky v menší laguně závisí od toho, jak se bude situace vyvíjet dále. Pro nové odběry se hygienici vypraví v pondělí, na nové výsledky si počkají zase do čtvrtka.
V současnosti nejvhodnější místo pro koupání ve volné přírodě je na Břeclavsku podle hygieniků lom Janičův vrch u Mikulova. Ten si již od konce května drží nejlepší možnou známku, tedy jedna.
Kvalita většiny přírodních koupališť se podle hygieniků každoročně zhoršuje v letním období především v souvislosti s narůstající teplotou vody, či při pasivních vodních bilancích v nádrži nebo území. „Pokud se přes upozornění rozhodnete ve vodě obsahující sinice koupat, doporučujeme se po vykoupání co nejdříve osprchovat čistou vodou,“ uvedli před letošní koupací sezónou hygienici.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Harley Novosedelson, Ford i traktor. Slanisko chrání originální dřevěné stroje