Vodní buvoli se pohybují nově od středy na území o velikosti cca pět a půl hektarů v mobilní elektrické ohradě nedaleko vodní nádrže Vodní Mlýny. Konkrétně v evropsky významné ptačí oblasti. Spásat mají v této lokalitě invazivní rostliny.

„Pastva velkých býložravců jako způsob péče o chráněná území funguje na mnoha místech po celé Evropě. Cílem našeho projektu je tento způsob obnovy a údržby chráněných mokřadů nastartovat a dlouhodobě udržet na jižní Moravě, a to i ve spolupráci s místními chovateli a zemědělci,“ vysvětlila projektová manažerka z Envirop Barbora Pelánková.

Podle jejích slov je problém chráněných mokřadů ten, že zarůstají rákosem a jinými invazivními rostlinami, například zlatobýlem. „Udržovat oblast neustále sečí je finančně a lidsky náročné, takže pastva zvířat, hlavně velkých býložravců, nám pomáhá dlouhodobě udržovat příznivou skladbu vegetace a udržovat různé typy stanovišť, která jsou pak domovem pro velké množství druhů hmyzu, ptáků, malých savců i obojživelníků,“ dodala Pelánková.

Toto opatření, kterému se říká ochranářská pastva, se podle Pelánkové rozšiřuje už i v České republice. „Buvoli jsou využívání k ochranářským pastvinám třeba na Královehradecku, ale na jižní Moravě jde o novinku,“ řekla. A proč zrovna buvoli? Zvířata pro ochranářskou pastvu musí být velmi odolná, nenáročná na péči. „V případě mokřadů je potřeba, aby snášela mokré prostředí, aby kvůli nim netrpěla třeba nějakými nemocemi, aby v tomto prostředí byla spokojena. Nesmí být také náročná na pastvu,“ uvedla projektová manažerka.

close Do ptačí oblasti u Nových Mlýnů se rozeběhli vodní buvoli. Podívejte se info Zdroj: Radek Miča zoom_in Do ptačí oblasti u Nových Mlýnů se rozeběhli vodní buvoli. Podívejte se

Tato zvířata podle slov jednatele Gašpara Čamlíka z České společnosti ornitologické navíc milují se válet v bahně. „Tím pomohou rozšiřovat také tůně, které mohou využívat další živočichové, jako jsou obojživelníci a hmyz, navíc mají velmi klidnou povahu,“ doplnil.

Buvoli tak nepotřebují žádnou speciální péči. „Samozřejmě je budeme kontrolovat. Máme k tomu kolegy z jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické,“ řekla projektová manažerka. Cílem je nejen v této oblasti zaangažovat také místní zemědělce a chovatele, aby vznikla dlouhodobá spolupráce, která bude fungovat i po skončení projektu.

close Do ptačí oblasti u Nových Mlýnů se rozeběhli vodní buvoli. Podívejte se info Zdroj: Radek Miča zoom_in Do ptačí oblasti u Nových Mlýnů se rozeběhli vodní buvoli. Podívejte se Buvoli domácí, často označováni jako vodní buvoli, se v Evropě chovají minimálně od dob římských. Na jižní Moravu byly buvolice zapůjčeny z jihočeských Mirovic, z buvolí farmy Ohař. Svou přítomností pomohou nahrazovat všechny přirozené procesy, které kdysi zajišťovaly původní druhy kopytníků.

Zavedení dlouhodobé pastvy velkých býložravců na chráněných evropsky významných mokřadech je součástí projektu Life in Salt Marshes. Jeho hlavním řešitelem je odborné pracoviště Envirop z Masarykovy univerzity. Projekt potrvá až do roku 2029. „Týká se celkem deseti lokalit s rozlohou dohromady přes pět set hektarů,“ upřesnila Pelánková.

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: Po ztracené seniorce z Břeclavska pátrali v Brně psovodi i vrtulník

Po ztracené seniorce z Břeclavska pátrali v Brně psovodi i vrtulník | Video: Policie ČR