A náhoda to rozhodně není. „Pro nás jako pořadatele bylo strašně důležité najít nějaké jezero, které by bylo opravdu dobře zarybněné, což dolní novomlýnská nádrž bezezbytku splňuje. Tady totiž plavou doopravdy kapitální ryby. Závodníci, kteří sem přijíždějí, si často plní svoje dětské sny o rekordních úlovcích. Nádrž navíc skrývá ryby o váze převyšující třicet kilogramů, což je pro ně obrovská výzva,“ vyzdvihuje Šurek.
Výjimečné jsou podle něj Nové Mlýny také kvůli svojí férovosti. „Každé místo, a je jedno, kde zrovna sedíte, by mohlo být výherní. Když se podíváte na výsledky z posledních ročníků, všimnete si, že se pokaždé vyhrávalo odjinud. Aktuálně máme na prvních příčkách tým, který sedí u Dolních Věstonic, nebo taky ten, který je až na konci šakvické cesty. To je de facto úplně odvrácená strana jezera,“ vypíchl ředitel.
Další přínos vidí v ohromné ploše vodního díla a množství vody. „Všechny tři nádrže jsou spojené dohromady. Ta střední je rezervací. Ryby v ní mají velký klid i a to, aby se mohly vytřít a rozmnožit. I hloubka je optimální pro dobrý růst ryb. Pro rybáře je zase obrovskou výhodou, že je relativně stejná v celé nádrži. Třeba v zahraničí to tak totiž nebývá. Na přehradách bývá rozdíl hloubek i mezi dvěma až třiceti metry. Podmínky jsou pak nevyrovnané,“ srovnává Šurek.
Borci budou z Nových Mlýnů lovit kapry do soboty. V pátek ráno měli z vody vytažených na tři sta ryb o celkové hmotnosti téměř čtyř tun. „Letošní ročník je zatím vůbec tím nejúspěšnějším. Souvisí to určitě i s počasím,“ pochvaluje si jeden z hlavních organizátoru závodu.
Týmy, které mezi sebou zápolí o nejtěžší rybu, jsou od sebe na březích vzdálené vždy minimálně sto metrů. „Na chystání mají tedy v průměru stometrový sektor. Na vodě jde pak o šířku asi pěti set metrů,“ upřesňuje Šurek.
Letošní největší kapr vážil něco přes šestadvacet kilogramů. Existuje vůbec nějaký recept, jak takového obra nalákat? „Určitě. Rybáři vědí, že je třeba ryby selektovat a zaměřit se na ty těžké. Nejde totiž o to, aby chytili desítky kaprů. Vždy je zásadní ulovit toho největšího. Do konečného bodování se totiž sčítají hmotnosti tří nejtěžších kaprů,“ vysvětluje ředitel závodu.
Přestože je European Carp Championship – Stairs2Hell určený jen pro dospělé, myslí pořadatele i na malé rybářky a rybáře. Jen z letošního ročníku poputuje na podporu chodu dětských rybářských kroužků dvě stě tisíc korun. „Náš cíl, který jsme si vytyčili už na začátku, je, že budeme podporovat vzdělávání dětí v dětských rybářských kroužcích. Vyrážíme do okolí a Jakub Vágner pořádá přednášky. Během nich zdůrazňuje také vztah k přírodě a povídá i o svých výpravách do zahraničí, což je pro děti nesmírně zajímavé a přínosné,“ zmiňuje spoluorganizátor akce.
O budoucnost rybaření obavy nemá. „Zvlášť tady kolem nádrží je takřka každé dítě odmalička rybářem. Není se čemu divit, mají zde k vodě blízko. Chytat ryby a bavit se rybařením jim připadá přirozené,“ chválí děti Šurek. Společně se svým týmem ostatně pořádá i juniorský šampionát v lovu kaprů. Ten se konává na jezeře Katlov.
Také rybaříte? Vaše příspěvky posílejte na adresu ryby@denik.cz. Nezapomeňte na své jméno, kde jste fotili a připojit můžete také krátký příběh. Rádi vše zveřejníme v našem speciálu.