Podle předsedy vodní záchranky Daniela Bartoška bylo původní zázemí nevyhovující od začátku. Na pár metrech čtverečních záchranáři jedli, spali i ošetřovali zraněné. Loď potřebnou k zásahu měli navíc vzdálenou asi kilometr, což prodlužovalo reakční čas k výjezdu.
„Díky molu, které se nyní nachází pouhých patnáct metrů od základny, se čas zkrátí v řádech minut. Taktéž zásahy na břehu budou rychlejší. V neposlední řadě je potřeba vyzdvihnout umístění v klidové zóně, kde mezi poskytováním služeb budou mít naši záchranáři i chvilku zaslouženého klidu na jídlo a spánek," uvedl Bartošek.

Původní základna se totiž nacházela vedle sociálního zázemí pro návštěvníky kempu. Záchranáři proto zraněné museli ošetřovat zhruba pět metrů od místa, kam ve dne v noci lidé chodili vykonávat svoji potřebu. Problémy působil i obrovský hluk a množství lidí v podnapilém stavu.
Reakční čas se přitom zkrátí nejen díky blízkosti mola, ale i umístění sanitky, která nově bude stát v bezprostřední vzdálenosti od hlavní cesty, což umožní plynulejší průjezd kempem. „Dosud, když kolegové vyjížděli ve vytížených časech, museli se prodírat skupinami bavících se lidí, kteří i přes zapnuté majáky často odmítali uhnout,“ dodal Bartošek.
Záchranáři mají nyní k dispozici prostor o velikosti 160 metrů čtverečních s vlastní ošetřovnou, sociálním zařízením, dvěma ložnicemi, společenskou místností, kuchyní, jídelnou i policejní služebnou. Prosto bude navíc mimo sezonu sloužit jako výcvikové centrum.
Snaha o vybudování vlastního zázemí vyústila ve spolupráci se správci vodních nádrží, tedy Povodím Moravy. „Dá se předpokládat, že si budeme vzájemně vypomáhat. V minulosti jsme techniku vodních záchranářů využili třeba u odstřelování starých kmenů stromů ze dna vodní nádrže Nové Mlýny, které komplikovaly dopravu posádkám lodí,“ nastínil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Nová vznikla díky dotaci ministerstva vnitra a Jihomoravského kraje. Jenom ten přispěl částkou více než čtyři a půl milionu korun. Zhotovitelem se stala firma Úsporné bydlení, která se zabývá výstavbou nízkoenergetických a pasivních dřevostaveb.
- Vodní záchranná služba je součástí integrovaného záchranného systému, pracuje však na bázi dobrovolnosti.
- Hladinu Nových Mlýnů, která je jednou z nejnavštěvovanějších destinací v Jihomoravském kraji, střeží od roku 1996.
- Za posledních pět let záchranáři vyjíždějí za sezonu až ke dvěma stům událostí, od drobných poranění a technické pomoci až po záchranu lidských životů.