Pokud vše půjde podle plánu, měnit by se mohlo náměstí už za dva roky. „Náměstí je stejné už řadu let a pomalu ztrácí na své reprezentativní hodnotě,“ zdůvodnil starosta města Ladislav Straka.

Lanžhotští si stanovili několik podmínek, které měli architekti dodržet. „Maximální rozpočet jsme nastavili na sedmnáct milionů korun bez daně. Naším cílem je, aby bylo náměstí multifunkční, ale aby zároveň umožňovalo pořádání tradičních folklorních akcí. Chtěli jsme také, aby sloužilo lidem k odpočinku, uvažovali jsme i o rozšíření zeleně či o vodních prvcích,“ přiblížil Straka.

Náměstí má nabídnout vhodné zázemí pro jarmarky, přehlídky dechových hudeb, sportovní akce jako je běh městem, ale i pro hody či stavění máje. "Je třeba, aby prostor splňoval náš požadavek na různorodost. I z tohoto důvodu jsme všechny vizualizace odkoupili s tím, že s pomocí obyvatel vybereme nejvhodnější řešení, které současně ale nemusí nabízet jen jediný projekt. To, co se nám bude líbit, můžeme například i zkombinovat," naznačil starosta.

Prostor před městským úřadem má zároveň i sloužit lidem k relaxaci. "Rádi bychom zde zbudovali klidovou zónu, parkující auta a autobusovou dopravu bychom také rádi přesunuli," prozradil Straka.

Vybrané vizualizace si lidé nyní mohou prohlédnout kromě oficiálních webových stránek města také v místní knihovně v budově radnice. "Budeme rádi, když se k projektům vyjádří a pomohou nám vybrat tu nejpovedenější variantu, případně i skombinovat nápady z různých vizualizací," vyzval Straka.

Pokud vše půjde podle plánu, začít s obměnou náměstí by tamní mohli už v roce 2022. "Nejraději bychom začali už příští rok, ale vzhledem k náročné administrativě kolem se obávám, že se nám to nepodaří," domnívá se starosta.

Opravit náměstí chtějí i Podivínští. „Začátek vidím až na příští rok. Po přeložce elektrického vedení a archeologické sondáži nás čeká archeologický výzkum. Chceme také lehce upravit připravený projekt. Chceme v něm více zeleně a méně parkovací plochy. Dále pak chceme i upravit osvětlení, rádi bychom měli více menších lamp. Zvažujeme také do projektu dodat elektrické rozvody. Například pro kulturní akce, parkovací hodiny, wi-fi připojení či možná i dobíjení elektromobilů,“ uvedl ve zpravodaji města starosta Martin Důbrava.