Výměna se neobešla bez lapálií. Způsobilo je například to, že staré i nové přístroje stály nějakou dobu vedle sebe. „Někteří řidiči byli začátkem tohoto týdne zmatení. Přestože na původních automatech byl přetažený igelit, aby lidé věděli, že už mají peníze házet do toho nového," uvedl mluvčí městské policie Zdeněk Novák.

Kam hodit mince?

Rozpaky dále způsobilo přesunutí fungujících automatů na některých parkovištích o pár metrů. „Důvodem je lepší dostupnost. Když ale lidé nový automat nenašli hned vedle šedého automatu, mysleli si, že za parkování se nic neplatí," řekl mluvčí strážníků.

Jak dodal, městští policisté je na to poté upozorňovali. „Situace se nyní zpřehlední, k větším problémům už by nemělo docházet," věří Novák.

Některé Břeclavany, a nejen je, ještě před odstraněním přístrojů soukromé společnosti rozesmála fotka nelogicky opačně natočeného oranžového automatu zveřejněná na Facebooku Břeclavského deníku. Mluvčí strážníků pak vše vysvětlil.

Některé Břeclavany, a nejen je, ještě před odstraněním přístrojů soukromé společnosti rozesmála fotka nelogicky opačně natočeného oranžového automatu zveřejněná na Facebooku Břeclavského deníku. Redaktor stihl v centru města za synagogou zachytit snímek přístroje obráceného čelně k zasazenému stromku. Mluvčí strážníků vše vysvětlil. „Aby řidiči nevhazovali peníze ještě do těch nových a tehdy nefungujících automatů, byly některé z nich záměrně otočeny tak, aby nebyly hned veřejnosti přístupné. Po demontování a odvozu původních automatů však technik za několik hodin dal ty oranžové do správné polohy," oznámil Novák.

Přestože se sazby za parkování podle prohlášení strážníků a vedení břeclavské radnice nemění, řidiči pokyny a ceny na hranatých přístrojích pečlivě studují. „Fungují stejně. Nejde o nic nového ani složitého. A to ani pro starší lidi," vyjádřil se důchodce Jan Přibyl z Břeclavi, který ve čtvrtek do jednoho z oranžových parkovacích automatů vhodil minci poprvé.

Postěžoval si ovšem na cenu za parkování před poliklinikou. „Pětikoruna stačí na třicet minut. Za tu dobu toho člověk tady moc nevyřídí," poznamenal muž.

Hltá pořád ty samé mince. Na parkovací automat před břeclavskou poliklinikou již ale od nového roku dohlíží strážníci místo soukromého správce. Stejně jako na dalších dvaadvacet rozesetých po okresním městě.

Karty? Na Kupkově

Město pořídilo třiadvacet nových parkovacích automatů. „Výběrovým řízením jsme jejich cenu snížili na dva a půl milionu korun," informovala nedávno mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová.

Zároveň zmínila, že příjem za parkování se v současné době pohyboval ve výši 4,9 milionu korun. Dvě třetiny této částky však patřily dříve provozující společnosti City Parking Group . „Snad tato změna městu nějaké peníze navíc přinese," komentovala změnu správce řidička Miroslava Tesařová z Břeclavi.

Evidenci, výdej a administrativu spojenou s parkovacími kartami nyní řeší strážníci, a to v přízemí jejich sídla v Kupkově ulici.