Je to problém, se kterým se setkává prakticky denně většina obyvatel největšího břeclavského sídliště Na Valtické. Při hledání volného místa k parkování se musí řidiči, kvůli přibývajícímu počtu aut, se kterým projektanti sídliště absolutně nepočítali, obrnit trpělivostí.

Volání místních po řešení svízelné situace ale doposud nepřineslo kýžený výsledek. „Ten problém je vážný. Hodně lidí už má dnes v rodině dvě i více aut. Bydlím tady sedm let, takže mohu srovnávat,“ postěžovala si například Lenka Lingová.

Přitom už před časem svitla obyvatelům sídliště naděje, že nedostatek parkovacích míst vyřeší výstavba nového parkoviště. Břeclavští radní počítali dokonce i s tím, že by bylo pod stálým dohledem.

Jenže se záměry města se ne úplně ztotožnila firma Activ, jež v Břeclavi provozuje parkovací systém. „Oslovili jsme je, protože to mají i ve smlouvě. Nechtěli jsme je proto nějakým způsobem obcházet,“ přiblížil místostarosta Pavel Dominik postup města při hledání peněz na výstavbu.

Jak dodal, firma nakonec k překvapení mnohých usoudila, že nové parkoviště není Na Valtické nutné. „Vycházeli dokonce z nějakého průzkumu veřejného mínění, podle něhož lidé o parkoviště nemají zájem,“ řekl Dominik.

Obrázek auty přetékajícího největšího břeclavského sídliště tak podle všeho jen tak nezmizí. Kvůli zamítavému stanovisku firmy Activ totiž radní smetli nápad s výstavbou parkovací zóny ze stolu.

V projektu, který by si vyžádal odhadem několik set tisíc korun, se navíc nechce angažovat ani samo město. „Město nemá podnikat. Ani to moc dobře neumí,“ zdůraznil břeclavský místostarosta.

Odpovědnosti za bobtnající problém s parkováním Na Valtické se ale radní nezříkají. Podle nich postačí k tomu, aby se začalo s výstavbou nového parkoviště, „dostatečně silný podnět.“ „Je jedno, jestli to bude jeden člověk nebo třeba padesát,“ uvedl bez dalšího vysvětlení Dominik.

Že je situace více než vážná, dokládá i každodenní martyrium, jež při pravidelných projížďkách sídliště absolvují strážníci městské policie. „Auta občas stojí i mezi zelení. Kdyby vzniklo nové parkoviště, hodně by nám to ulehčilo práci,“ potvrdil zástupce velitele Městské policie Břeclav Libor Büchler.

Sídliště na okraji města trápí i další problémy. Stálá policejní služebna, kterou by řada obyvatel velmi přivítala, nevznikne. A na náhradu v podobě kamerového systému, chybí v městské kase peníze.