Pavlov Hurá! Jedeme! V tři sta let staré venkovské usedlosti v centru Pavlova se rozléhá dětský křik. Je sobota a dětské zábavní centrum Tywogo, první svého druhu na Břeclavsku, má premiéru. Tak trochu utajenou. Neoznačenou památkově chráněnou budovu, která stojí kousek nad kostelem, při hledání s rodinou spíše tipujeme.

„Je to všechno hodně narychlo. I cedule budou až příští týden. Nevěděli jsme, jestli vůbec otevřeme. Poslední povolení se podařilo vyřídit až ve čtvrtek," vítá nás omluvně provozovatelka nového centra Alena Blanářová z Mikulova.

Platíme jen za děti, dospělí mají vstup zdarma, a vcházíme do stylově opravené rozlehlé budovy, která ve dvacátém století sloužila jako kino.

Sál plný pokladů

Oběma mým ještě ani ne tříletým synům se náhle rozzáří oči. Skákací hrad s velkou skluzavkou, trampolína, samojezdící koníci i auta, dětské fintness centrum, rytířský hrad nebo bazén s kuličkami. Hlavní sál je plný pokladů.

„Nemůžeme konkurovat velkým dětským centrům v Brně, proto jsme to naše zaměřili trochu jinak. Atrakce jsme zkoušeli na všech návštěvách," směje se nájemkyně, která má sama pětiletou dceru. Do nového podnikání se někdejší majitelka svatební agentury pustila i proto, že zjistila, že za horšího počasí v okolí podobné vyžití chybí.

„Zakládáme si na tom, že všechno je bez motorků a baterek, o pohyb se starají samotné děti. Nejsou tu ani žádné videokonzoly, aby si hrály tak, jak podle nás mají," pokračuje a názorně předvádí, jakými pohyby v sedle se dá jednoduše rozjet například koník.

Po očku sleduji nejen ji, ale i své dovádějící děti. A také to, jak se centrum pomalu plní.

„Jezdíme do Brna, takže jsme rádi, že vzniklo něco blíž. Je to tady menší, ale třeba dětské fitness je originální. Možná by neškodila ještě jedna dvě atrakce navíc, místo tady na ně je. Co mně ale vadí, je, že je tady docela zima," dělí se o své první domy Monika Vrbová ze Staroviček, která dorazila také se dvěma dětmi.

„Atrakce budeme postupně doplňovat, objednaná už je třeba další trampolína," reaguje Blanářová. A nižší teplotu obhajuje tím, že při více stupních by byly skákající a dovádějící děti zbytečně zpocené.

Výskající děti teplotu evidentně neřeší. Pobaveně je pozoruje i otec Roman Studénka z Bavor. „V deštivém dni je takové zábavní centrum pro děti ideální. Jsem za něj rád. Na tak malou obec jako Pavlov je to docela odvážný projekt. Ale myslím si, že v létě si svou klientelu najde," míní s ohledem na množství turistů, které pod Pálavu každé léto míří.

Bludiště a týpí

Podobně přemýšlí i provozovatelka centra, která původně hledala vhodné prostory v Mikulově a Břeclavi. Marně. „Od června do září budeme mít i kvůli turistům otevřené celý týden kromě pondělí. A po zbytek roku zřejmě jen o víkendech," přibližuje s tím, že od úterý do neděle bude výjimečně otevřeno i tento týden.

Tywogo je určené zejména pro děti od jednoho a půl roku po menší školáky. Uvnitř mohou být neomezeně dlouho. Hlavní sál pojme 46 dětí. K dispozici je ale také animační místnost, kde provozovatelka plánuje malování na obličej, dětské diskotéky i další akce.

„Máme také velkou zahradu, kde bychom chtěli přírodní bludiště nebo třeba týpí. A až přijedete příště, v podkroví bude kavárna," slibuje při loučení Blanářová.