Teď už je jim zase do zpěvu. Za zhruba čtyři měsíce se podařilo mateřské společnosti Agro Měřín postavit novou budovu. Za bezmála čtyřicet milionů korun.

Novou halu pomalu plní potřebné zařízení a technologie, aby se v něm daly zpracovat hrozny z letošního vinobraní. „Protože jsme měli málo času, bylo to velmi napínavé všechno stihnout. Nechtěli jsme ztratit trh, který jsme tak horko těžko budovali,“ vysvětlil ředitel Nového Vinařství Marek Špalek.

Rychlá záchrana

Kdyby podle Špalka vinařství nezpracovalo letošní úrodu hroznů, tak už by příští rok ani nemuselo začínat. „Snažili jsme se za každou cenu zajistit zpracování hroznů doma,“ uvedl ředitel. Jak dodal, vše uplynulé čtyři měsíce fungovalo tak na tři čtvrtě plynu. „Měsíc jsme neprodávali víno, teď už prodáváme dál. Těch starostí bylo strašně moc,“ povzdechl si Špalek.

Vinařství zatím nespustilo provoz, protože nová stavba je před dokončením. V těchto dnech teprve firma začíná sbírat hrozny. Letošní zpožděná vegetace hraje Novému Vinařství do karet. Oficiální otevření podnik plánuje na osmého října.

Kromě mateřské společnosti Agro Měřín pomohly vinařství v Drnholci vzkřísit asi tři stovky dalších lidí. Rozhodli se pomoct zvláštním způsobem. Na výzvu Nového Vinařství přispěli zakoupením zatím neexistujícího vína s názvem Cuvée Fénix. Mohli jej objednávat do konce srpna s tím, že k dispozici bude až v listopadu. Výtěžek z prodeje, který činí asi milion korun, se zahrnul do nákladů spojených s výstavbou moderní haly.

Nová budova doznala podle něj oproti té původní některých změn. Tvoří ji železobetonový skelet, který působí kvalitnějším dojmem než jeho předchůdce. Hala bude samozřejmě i více chráněná před požárem.

„My jsme bez debat rádi, že zůstali u nás. Už kvůli tomu, že jsou ve vinařství zaměstnaní i lidé z Drnholce. Jak v hale, ta ve vinohradech,“ vyzdvihl přínos Nového Vinařství drnholecký starosta Jan Ivičič a dodal: „Novou výrobu vybudovali za úžasně krátkou dobu. Poradili si sami. Obec pomohla možná morálně.“

Hasiči a policisté v těchto dnech pomalu uzavírají vyšetřování příčin požáru, který Novému Vinařství na konci května tolik zkomplikoval situaci. Na základě odborných expertíz vyloučili, že by požár způsobila technická závada. Naopak se prokázalo, že došlo k úmyslnému zapálení, proto se o případ dále zajímají policisté. „Podle vyšetřovacích verzí nebyly použité akceleranty, tedy benzín a podobně,“ prozradil mluvčí jihomoravské policie Petr Nečesánek.

Věc je dál v šetření, které skončí během zhruba čtrnácti dnů. Žháři, který požár založil, hrozí osm až patnáct let za mřížemi.