Budova zdravotního střediska a hasičské zbrojnice stojí v Tovární ulici už od osmdesátých let. Původně byla určena pouze hasičům, později k nim přibyly i obecní ambulance. Podle drnholeckého starosty Libora Růžičky nebyla budova pro obě instituce vytvořená a jejich potřebám tak nevyhovovala. Hlavním cílem rekonstrukce proto bylo prostory střediska a hasičů oddělit.

V současnosti se v budově nachází ordinace zubního lékaře. Brzy k němu má přibýt i lékař praktický. Vedení obce jej nyní hledá. „Zlepšily se prostory pro pacienty i lékaře. Na schodišti je nově sedačka pro imobilní pacienty. V ordinaci zubaře jsou vylepšené prostory pro rentgen a nově přibyla místnost pro dentální hygienistku,“ řekl starosta.

Zázemí fotbalistům i bazény pro milovníky plavání opravují v Hustopečích.
Nové bazény a tobogán. Hustopeče opravují koupaliště i kabiny sportovcům

Zubař v obci poskytuje zdravotní péči jak obyvatelům Drnholce, tak lidem z okolí. V době oprav za ním lidé dojížděli do nedalekých Hrušovan na Jevišovkou, kde měl ordinaci dočasně v pronájmu.

PRÁDELNA PRO HASIČE

Velkých změn se dočkaly i prostory hasičů. Vznikl třeba otvor ve stropě, kterým nově vede ocelové schodiště přímo do garáží. „Nově jsou hasičům k dispozici i dvě šatny – špinavá a čistá. Novinkou je také prádelna. Chlapi tak už nebudou muset nosit zakouřené oblečení po zásahu domů,“ zdůraznil starosta Růžička.

Dalšími změnami u drnholeckých hasičů pak jsou podle starosty třeba nové rozvody, odvětrání garáží a zasedací místnost. Novinkou je systém dálkového otevírání vrat. „Chlapi nejsou profíci, takže ve zbrojnici během dne nejsou. V případě poplachu vyrážejí z domu. Mají pět minut na to dorazit do hasičárny a vyjet k zásahu. Teď když přiběhnou, už budou mít automaticky otevřená vrata,“ vysvětlil drnholecký starosta.

Drnholecká jednotka dobrovolných hasičů má patnáct členů, kteří pomáhají nejen ve své obci, ale i v širším okolí. Za letošek mají na kontě už sedmaosmdesát zásahů. Od roku 2016 jim při tom pomáhá nová dodávka, od roku 2018 i nová cisterna.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Až lustry cinkaly. Dron zachytil krásu obnoveného zámečku Lány na Soutoku

Zdroj: se svolením Jakuba Hotaře