Podle statistik přitom v regionu nadýchal zhruba každý třetí cyklista, který byl u dopravní nehody. Proti jsou také odborníci z Besip.

Senátor z Rohatce na Hodonínsku zmínil, že návrh předloží po středeční schůzi senátorů. „Kultura přiměřené konzumace vína či piva je obzvláště na Moravě přirozená. Jde také o reakci na nepřiměřenost, s jakou policisté v posledních letech vyhledávají cyklisty na vinařských stezkách," sdělil Škromach Břeclavskému deníku Rovnost.

Zastání u něj najdou i lidé vydávající se na kole z hospod. Současné pokuty za podobné chování senátor pokládá za příliš tvrdé. „Pohybují se mezi třemi až pěti tisíci korun, nejsou ale výjimkou ani vyšší," poznamenal Škromach. U cyklistů i řidičů aut jde do jednoho promile o přestupek, postih ale přichází i za něj. Navrhovaná hodnota 0,8 promile se rovná přibližně dvěma až třem pivům.

Například vrbický vinař Vít Sedláček, jehož vinařství je jednou ze zastávek na cyklostezce vinoucí se Modrými horami, je s povolováním opatrný. Přesto s alespoň minimální hodnotou alkoholu souhlasí. „Je to o lidech. Kdo chce, dá si víno i nyní. Pokud jde 
o rozumného člověka, je to 
v pohodě. Stalo se ale také, že cyklisté u nás navštívili několik sklepů a završili to slivovicí. Poté se vydali z vrbického kopce směrem na Bořetice, zavadili o sebe řídítky a vážně se zranili. Letěl pro ně vrtulník," vzpomněl vinař jednu 
z nepříjemných událostí.

Současně však poukázal na protichůdné situace, kdy vznikají vinařské stezky 
s ochutnávkami a zároveň je pití alkoholu cyklistům zákonem zakázané.

Jihomoravský koordinátor Besipu Pavel Čížek přesto považuje případné prolomení nulové tolerance za chybu. Odkazuje se na statistiky nehodovosti, z nichž vyplývá, že lidé mají s respektováním předpisů problém už nyní. Navíc by zelená pro alkohol na stezkách přinášela komplikace. „Co když dá cyklistovi někdo na konci stezky, kde najede na silnici, dýchnout, naměří mu alkohol v krvi, jak to bude řešené? Tady na cyklostezce je to v pořádku a o dva metry dál už musí být čistý? Je to nelogické a nechápu tuto snahu o prolomení," sdělil Čížek. Upozornil také, že opilý cyklista může kromě sebe ohrozit i ostatní.

Podle Čížka by zvýhodnění jedné skupiny vedlo k žádostem o výjimky u druhých. „Řidiči kamionů mohou říci, že když je vedro a dají si pivo, také to na ně nemá vliv. Pak to budou chtít řidiči tramvají, protože jezdí po kolejích. Nebude to mít žádný konec," je přesvědčený dopravní odborník.

Z nedávných vyjádření vyplývá, že opačný názor má třeba prezident Miloš Zeman. Ten se nechal opakovaně slyšet, že povolení alkoholu u cyklistů považuje za dobrý nápad. Zmínil limit půl promile. Opírá se mimo jiné o rozdílná pravidla v České republice a sousedním Rakousku, odkud přes hranice míří množství cyklistů. V Rakousku mají půl promile za řídítky povoleno.

Podobný argument používá také Škromach. „Jde o nabídnutí možnosti slušným lidem, kteří si na nedělním výletě dají pivo nebo pohárek vína, 
a nebudou riskovat vysokou pokutu," oznámil senátor.