Přístroj mají k dispozici od neděle, kdy absolvovali několikahodinové školení. „Zacházení je poměrně jednoduché. Defibrilátor nás navádí v češtině. Jde o důležitý přístroj, protože dojezdové časy záchranky jsou u nás prodloužené, což může být v některých případech kritické. K odumírání mozkových buněk dochází už po pěti minutách od zástavy," říkal velitel klobouckých hasičů Emil Rašner.

Jednotka nyní získala defibrilátor k užívání jako jediná v okrese. Projekt k rozšíření oživovacích přístrojů má na svědomí Jihomoravská záchranná služba. Už loni jich několik rozmístila v ulicích Brna. „Jde o zařízení, které může být rozhodující ve chvílích, kdy je sanitka na cestě. Není to tak, že by docházelo k nahrazování práce záchranářů. To rozhodně ne," upozornila mluvčí záchranné služby na jižní Moravě Barbora Zuchová.

Hasiči v Kloboukách u Brna vyráží k dopravním nehodám už několik let a první pomoc při nich podávají pravidelně. „Vzpomínám si, že před lety jsme byli u kolize autobusu a motorkáře. Přestože jsme první pomoc prováděli tři čtvrtě hodiny, byla snaha naše i doktora marná. Zranění byla opravdu vážná," zmínil Rešner jednu z tragických událostí.

Nutná je podle něj také psychologická pomoc. Lidé po dopravní nehodě jsou často v šoku a mimo jiné ztrácí přehled, co se stalo a kde jsou.

Šanci na brzkou pomoc zvýší rovněž v Mikulově. Tam však jde o záměr soukromé zdravotnické společnosti Nonstopmedic, jejíž vedení předá vedení města defibrilátory dva. Stane se tak při sobotní akci věnované ukázkám práce záchranářů či policistů.

Program začne v deset hodin dopoledne v zámecké zahradě. „Bude tam několik míst, kde záchranáři, policisté a hasiči budou ukazovat, jak si počínat při různých úrazech a na životě ohrožujících situacích. Pod odborným vedením si budou moci všichni návštěvníci akce vyzkoušet, jak by se oni sami měli zachovat v krizovém případě. Záchranáři je naučí vyhodnotit situaci a účelně pomoci zraněnému do příjezdu profesionální záchranné služby," uvedla produkční akce Jana Frantelová.