„Celému projektu obnovy předcházela studie historických dokumentů," zmínil zahradní architekt a autor projektu Přemysl Krejčiřík.

Výsadba vrátí lednický park k jeho původní podobě před rokem 1938. „Museli jsme proto vykácet 734 stromů. U dalších více jak dvou tisícovek dřevin jsme provedli pěstební opatření. Nyní vysazujeme 994 nových stromů," popsal Krejčiřík.

Podle kastelánky lednického zámku Ivany Holáskové je obnova největším zásahem do parku v jeho novodobé historii. „Od druhé světové války se v takovém rozsahu do jeho vzhledu nezasahovalo. Spadlý strom se buď nahrazoval, nebo vůbec ne," potvrdila Holásková.

Podotkla, že obnova stojí patnáct milionů korun. „Získali jsme je z programu Revitalizace zeleně dotovanou Evropskou unií," prozradila správkyně lichtenštejnské památky.

Domácí i vzácné

Pro výsadbu zvolili zahradníci záměrně podzimní čas. Stromy vysazené nyní se lépe ujmou. Při výběru jednotlivých druhů se řídili návrhy zahradních architektů, kteří pracovali ve službách knížat z Lichtenštejna.

„Nahrazují se odumřelé a pokácené stromy stejnými, které tam dříve rostly, aby nedošlo k narušení kompozice parku. Vysazují se listnaté stromy, především duby a lípy. Ale najdou se zde i vzácné dřeviny jako nahovětvec nebo jírovec," vyjmenoval architekt.

Návštěvníci lednické krajinářské rarity najdou nové rostliny po cestě od tamní Maurské vodárny k minaretu. Do obnovy, která potrvá do konce listopadu, se přitom mohou zapojit všichni.

„Lidé mají příležitost stromy adoptovat a přispět tisícikorunou na jejich zálivku, na kterou už státní fond nepřispívá," informoval Krejčiřík s tím, že zájemci mohou napsat na adresu premysl.krejcirik@gmail.com.

O možnosti pomoct se poprvé od redaktorů Břeclavského deníku dozvěděl například Martin Tuček z Lednice. „Budu o tom určitě uvažovat. Je to dobrý nápad. Často s přítelkyní do parku zavítáme. Už se těším, až tam zajdu o víkendu a podívám se, co všechno se změnilo," řekl Ledničan.

Zda přeměna Lednici – čerstvému vítězi ankety o nejlepší české výletní místo, pomůže k dalšímu zviditelnění, má kastelánka jasno. „Určitě. Většina návštěvníků se do parku ráda vrací a všímají si, co je zde nového. Obnova jim určitě neujde," mínila Holásková.

Těm, co by z dvouleté práce přece jen něco uniklo, zoufat nemusejí. „Po celou dobu obnovy natáčíme dokument, který projekt mapuje. Kdy přesně však bude k vidění, zatím nedokáži říct," krčil rameny Krejčiřík.