„Historii mučení se věnují už čtvrt století. Ve sbírce tak máme přes sto kusů mučících prostředků, dalších čtyřicet prochází rekonstrukcí. Myslím, že konečný stav výstavy skončí na sto osmdesáti, jsme totiž omezení místem," odhadoval rozsah stálé výstavy provozovatel muzea Robert Pospíchal.

Třicet tisíc lidí

Loňskou první sezonu si nemůže vynachválit. Netradiční muzeum se totiž po lednickém a valtickém zámku stalo třetím nejnavštěvovanějším lákadlem regionu. Popravčí masky, boty hanby nebo kolo na lámání končetin tak vidělo na třicet tisíc zvědavců. Letos se to jeví podobně.

„Když dojdete na takovou výstavu v Praze, jste v prvním patře moderní budovy, kde svítí zářivky a hřejou radiátory. Tady máte vše ve vlhkém a studeném sklepě. Tedy v podmínkách, v nichž mučení lidé ve středověku strávili i několik měsíců. Citlivé povahy s velkou představivostí tak mají dole někdy problém," ukázal Pospíchal do sklepa, kde atmosféru ještě umocňují středověké chorály.

Největším kusem výstavy, který patří mezi novinky, je takzvaný zuřící býk. Do velké bronzové sochy zvířete odsouzené zavírali a rozdělali pod ním oheň. Krutý způsob popravy používali ještě ve starém Římě. Středověké vynálezy pro lidský trest však s hrůzností počítaly také.

„Nejděsivější mi připadal narážecí kůl, na který se napichovala lidská hlava, aby ostatní odrazovala od zločinů. Výstavy mučících nástrojů jsem navštívil už vícekrát, ale tady je to všechno za jedna," pochvaloval si v úterý Jaroslav Palarčík, který do muzea přijel s kamarády z Ostravy.

Jako plus jej vnímá i kastelán tamního zámku Michal Tlusták. „Narozdíl od Lednice, kde je v parku minaret nebo projížďky na lodích, tu taková lákadla nebyla. Mnozí tak navštívili i několikrát zámek a netušili, že za ním ještě něco je. To se teď mění," odkázal Tlusták na muzeum, bylinkovou zahradu i historické divadlo na koních.

Pozitivně vnímá i využití žabího sklepa, jenž sloužil lichtenštejnské zahradní kuchyni jako sklad vína. Za minulého režimu byl zasypaný, aby se přes něj nepokoušeli lidé prokopat do Rakouska. Nyní v něm mohou turisté na výstavu, a to každý den od desíti do osmnácti hodin. Až do října.