Hustopečští mají mandloně, Velkopavlovičtí meruňky, v Břeclavi se rozhodli vsadit na další plodinu. V programu letní sezony představili novinku Slavnosti rajčat, s nimiž chtějí zástupci okresního města umístit Břeclav na mapu tematických gastronomických akcí.

Proč padla volba právě na rajčata? „Rostla všude v okolí Břeclavi. Dnes je tady stále pěstuje skoro každý. Na zahradách nebo balkonech," zmínil důvody místostarosta města Richard Zemánek.

Padla i slova o „rajské Břeclavi". Právě v ni se má proměnit v půlce srpna alespoň ulice u synagogy, kde se slavnosti uskuteční. „Je to doba, kdy sezona rajčat vrcholí, takže bude jistě z čeho čerstvé a osvěžující pochutiny vyrábět. Kromě ochutnávek rajčat ve všech možných úpravách a variantách dojde také na doprovodný program s živou hudbou, přednáškami či výstavou kuchařek," doplnil Petr Vlasák z odboru kultury břeclavské radnice.

Zástupci města však v létě lákají na víc. Ještě v červnu se dostane na Břeclavské dny. „Jejich vrcholem bude poslední červnovou sobotu třetí festival minipivovarů a koncert barokního pěveckého sboru Collegium 1704 v poštorenském kostele ve stejný den," řekl Zemánek.

Ten pozval i na cyklovýlety. Už příští sobotu se koná akce Trojzemím na kole a lodí, v červenci přijdou na řadu Velkomoravské stezky.

Jak už se stalo v Břeclavi tradicí, každou neděli o prázdninových měsících bude znít centrem města živá hudba. „Zatímco loni nabídly koncerty před kinem Koruna přehlídku folklorních souborů, letos dostanou prostor žánrově pestré hudební sestavy z Břeclavi a okolí. Vybrat by si měl opravdu každý," myslí si místostarosta.

Zemánek dodal, že účast kromě cimbálek a dechovek přislíbili také učitelé z gymnázia The Teachers, swingoví Melody Gentlemen z Lednice nebo břeclavská country kapela Čtyřlístek. „Program zakončí poslední srpnovou neděli netradiční setkání cimbálové muziky Břeclavan s legendární domácí kapelou HB Stop," podotkl. Koncerty začnou vždy v podvečerních šest hodin.

Mezi novinkami sezony budou také pravidelná Listování oblíbeného divadelního a televizního herce Lukáše Hejlíka na dvoře břeclavské knihovny. Při osvědčených Divadelních nedělích pro děti, které se v létě přesunou na dvůr z kina Koruna, představí pod širým nebem pohádky Kvak a Žbluňk, Lichožrouti, Kouzelná baterka nebo příběh o Eliášovi a babičce z vajíčka.

Předprodej a rezervace vstupenek na Hejlíka a jeho herecké kolegy zajistí Turistické informační centrum v Břeclavi.

Obyvatele i návštěvníky města pobaví hned první týden v červenci také letní kino na nádvoří břeclavského zámku. Láká například Karla Průšu z Břeclavi. „S rodinou si tam možná zajdeme, může to mít dobrou atmosféru," podělil se muž o názor.

Na úspěch z předchozích let o prázdninách navážou Hudební středy U Kapra na letní zahrádce Pod Zámkem. Zahrají tam jazzové, bluesové, rockové i folkové kapely. O slavnostní tečku koncertního cyklu se postará herec a muzikant Jiří Schmitzer.

Břeclavské dny (13.-29. června):• festival minipivovarů (28. června, louka pod zámkem)
• Concentus Moraviae (28. června, kostel v Poštorné), pěvecký sbor Collegium 1704
• pravidelné nedělní koncerty o prázdninách u kina Koruna
• letní kino (3.-6. července, na nádvoří zámku)
• Slavnosti rajčat (16. srpna, ulice u synagogy)
• Listování na dvoře knihovny